sadsad x
asdasd
9,26 TL
5,37 TL
%42 indirim
Kazancınız
:
3,89 TL
İslamda İstihbarat Hakkında Bilgiler
Türü: İslami Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 168
ISBN: 9786054737314
Kapak: Ciltsiz
Onur Alpaslan
Onur Alpaslan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • İslamda İstihbarat Kısa Özet

  Uhud Savaşı`nda İstihbarat

  Yüce Allah`ın (cc) dinini yüceltmek için var gücüyle çalışan Hz. Muhammed (s) ve ashabı (r.anhum), gün geçtikçe daha da güçleniyor, her olay sonrası tecrübelerini kat be kat artırıyordu.

  Bedir Savaşı sonrası Müslüman olan Hz. Abbas (ra) casusluk amacıyla Mekke`ye geri gönderilmişti. Resulullah (s) tarafından Mekke`de görevlendirilen Hz. Abbas`ın (ra) mektubu Uhud Savaşı öncesi Hz. Peygamber`e (s) ulaştı.

  Kureyş`in hareketliliği hakkında ayrıntılı olarak mektubu hazırlayan Hz. Abbas (ra), Gifaroğullarından ücretli bir haberci tuttu. Mektubu üç günde Medine`ye ulaştırması istenen haberci, Hz. Muhammed`i (s) buldu ve mektubu teslim etti. Mektup mühürlüydü.

  Resul-i Ekrem (s) mektubu K`ab oğlu Übey`e (ra) okuttu. Mektupta Kureyş`in gücü ve hareketliliği hakkındaki bilgileri okutan Hz. Peygamber (s), Hz. Übey`e (ra) bunu gizli tutmasını tembih etti.

  Ardından Kureyş`in son durumunu öğrenmek üzere Hz. Hubab`ı (ra) gönderdi. O da Medine`ye bir konak kadar uzaklığı olan Urayz bölgesine gitti ve orada Kureyş ordusunu gördü. Medine`ye dönen Hz. Hubab (ra) gördükleri hakkında Hz. Muhammed`e (s) bilgi verdi.

  Habibullah (s), Kuryş`in durumu hakkındaki istihbarat toplama gayreti sonucu bazı bilgiler elde etmişti.

  Hz. abbas`ın (ra) mektubu ile Hz. Hubab`ın (ra) verdiği bilgilerde örtüşmüştü. Bunun ardından Hz. Peygamber (s), gece nöbetçileri çıkartarak ilk tedbiri aldı.

  Bu istihbarat sayesinde Kureyş`in ani bir baskını engellenmiş oluyordu. Hz. Abbas`ın (ra) Mekke`de casus olarak bulundurulmasının semeresi alınmıştı.

  Ayrıca hazırlık yapılabilmesi için zaman kazanılmış, istihbarat faaliyetlerinin çok yönlü faydalarının olduğu da ortaya çıkmıştı.

   

İslamda İstihbarat Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.