Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

70,00 TL
52,50 TL

İslam, günümüz dünyasında faal bir güçtür. 1980`lerde, bir başka ifadeyle hicri 15. Yüzyılın başında, İslami ihya hareketleri gözle görülür bir ivme kazandı. Ortadoğu`dan Güneydoğu Asya`ya, Batı Afrika`ya kadar bütün İslam âlemi canlı bir hareketlilik içinde. Bu durum birçok kişiyi şaşırtıyor. Ve bir yandan modern dünyada toplumun geleceği konusunda büyük sorunlar doğururken, diğer yandan da politika üreticilerini kara kara düşündürüyor. Dinin gelecekte çok sınırlı bir toplumsal rol oynayacağına ilişkin tezleri çürüten İslami güçleniş, çağdaş İslam tarihinin yeniden değerlendirilmesi ihtiyacını doğurmaktadır.

Voll, Müslümanların çağdaş -yaklaşık son iki yüz elli yıllık- tarihini, ümmetin geçmiş deneyimini de göz önüne alarak incelemektedir. Klasik oryantalist söylemin dışında sayılabilecek bir yaklaşımla, çağdaş İslam tarihini yerel şartlar, modern tarihin genel dinamikleri ve bizatihi İslam`ın iç dinamikleri ile anlamaya çalışmaktadır.

İslam tarihi profesörü John Obert Voll’ün *Islam Continuity and Change in the Modern World* adıyla yayımlanan bu eseri farklı dillere çevrildi, birçok üniversitede ve araştırma gruplarında çalışma kitabı olarak okutuldu/okutuluyor.

İslami hareketleri ve ihya çabalarını yakından incelemek isteyenler için bir başvuru kaynağı olan bu eserin önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz.