sadsad x
asdasd

İslam Hukukunda Savaş ve Meşruiyeti

Rağbet Yayınları

Hasan Doğan

30,00 TL
18,00 TL
%40 indirim
Kazancınız
:
12,00 TL
İslam Hukukunda Savaş ve Meşruiyeti Hakkında Bilgiler
Türü: İslam Hukuku Kitapları
Sayfa Sayısı: 157
ISBN: 9786059475778
Kapak: Ciltsiz
Hasan Doğan
Hasan Doğan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • İslam Hukukunda Savaş ve Meşruiyeti Kısa Özet

    İnsandan sözedilen her yerde ve zamanda savaş kavramı çıkar karşımıza. Klasik ifadeyle insan kadar eskidir savaş ve onsuz bir zaman belki de hiç yaşanmamıştır. Beşeriyete her zaman pahalıya mâlolmuş savaşın varlık sebebine dair tartışmalar günümüzde dahi güncelliğini korumaktadır. İnsan gibi eski bir kavram olan savaşın gerek fertlerin gerekse toplumların üzerinde çok büyük tesirleri olduğu muhakkaktır. Yüzyıllar boyu insanın barış ve huzur arayışı sonuçsuz kalmıştır. Maalesef dün olduğu gibi bugün de savaş, gündemin ilk sırasındaki yerini muhafaza etmektedir. Halen dünyanın her yanında savaşların sürüyor, savaşlarla milyonların ızdırap çekiyor olması, bu kavramın mantığını ve meşrûiyetini anlama çabalarına hararet vermektedir.

    Dünya gerçeklerini gözardı etmeyen ve doğumundan itibaren ateş çemberine alınıp etrafı düşmanlarının bitmek tükenmek bilmeyen komplolarıyla sarılan İslam dininin hukuk sistemi savaş konusunda düzenlemelere gitmiştir. İslam hukukçuları özellikle Kur`ân-ı Kerim ve Sünnet-i Nebî`deki ilgili beyanları esas alarak yaşadıkları çağın ve coğrafyaların da tesiriyle teoriler ve ilkeler üretmişler, tam olarak bugünkü anlamıyla değilse bile müstakil bir İslam Milletler hukuku meydana getirmişlerdir.

    Savaş kavramını, mahiyeti açısından ele alarak geçmişte ve günümüzde savaşın nasıl algılandığını ve savaşta meşrûiyet sorunsalını, İslam Hukukunun bu konulardaki temel yaklaşımlarını, tartışmalarını ortaya koyabilmek amacıyla bu çalışmayı kaleme aldık.

İslam Hukukunda Savaş ve Meşruiyeti Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.