sadsad x
asdasd

İslam Hukuku Açısından Tekfir Meselesi

Neda Yayınları

Faruk Furkan

50,00 TL
35,00 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
15,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
İslam Hukuku Açısından Tekfir Meselesi Hakkında Bilgiler
Türü: İslam Hukuku Kitapları
Sayfa Sayısı: 384
ISBN: 3990000011289
Kapak: Ciltsiz
Faruk Furkan
Faruk Furkan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • İslam Hukuku Açısından Tekfir Meselesi Kısa Özet

  Hiç şüphesiz ki tekfir meselesi, üzerine terettüp eden birçok şer`i afıkanıdan dolayı İslanfın en önemli konularının başında gelmektedir. Fıkılı kitaplarını gözden geçiren bir kimse; yöneticilerle alakalı hükünıler, velayetle alakalı hükümler, nikahla alakalı hükümler, cenazelerle alakalı hükümler, kısas ve diyetle alakalı bükümler, savaşla alakalı hükümler, dostluk ve düşmanlıkla alakalı hükümler gibi birçok mühim konunun hep tekfir meselesini bilmeyle ilintili olduğunu rahatlıkla görecektir. Bu ve benzeri ahkamın üzerine terettüp etmesinden dolayı tekfir ıııeselesi, ne birilerinin söylediği gibi boş ve faydasız bir meseledir, ne -de bazılarının iddia ettiği gibi anlamsız bir konu! Aksine tekfir , meselesi bütün İslam ulemasının da açıkça ifade ettiği üzere tıpkı nikah, talak ve kısas gibi şer'i bir hükümdür, İslam'in temel meselelerinden bir meseledir. Şafilerden Subki der ki: "Tekfir şer'i bir hükümdür..." Hanbelilerden Ibn Teymiyye de şöyle der: "Tekfir şer`i bir hükümdür ve ancak şer`i delillerle sabit olur..."

  Böylesi bir öneme haiz olmasından dolayı dinine bağlı bir müslümanın bu konuda bilgisiz kalması, hele hele duyarsız olması asla düşünülemez. Zira müslümanın bu meseleyi tahkik ederek öğrenmediği zaman hariciler gibi ifrata ya da Mürciiler gibi tefrite kaçması kaçınılmazdır. Bu iki uç noktaya meyletmemekiçin meselenin Ehl-i. Sünnet perspektifinden incelenip tahkik edilmesi zorunludur. Bu başarıldığında, işte o zaman doğruya isabet ettirilmiş ve aşırılıklardan sakınılmış olacaktır.

  Biz bu kitabımızda meseleyi ifrat ve tefritten uzak olarak Ehl-i Sünnet açısından değerlendirmeye çalıştık. İçerisinde birçok önemli meseleyi ilmi delillerle incelemeye ve doğru cevaplarını bulmaya gayret ettik. Bu nedenle kitabı okuyan kardeşlerimiz, kitabı bitirdiklerinde; tekfirin ne olduğunu, şartlarını, sebeplerini, kaidelerini, engellerini, üzerine terettüp eden alıkamdan birçoğunu, tekfirle alakalı birçok kavramın etraflıca izahını, luzumi tekfir ve iltizami tekfir gibi yanlış anlaşılan meselelerin talıkikini, intifau'l-kast gibi ilmi konuların açılımını, tekfire silsile meselesinin detayını, tekfire kimin yetkili olduğunu, hangi meselelerde tekfirin vuku bulacağını, tekfirin faydalı olup olmadığım ve buna benzer izaha muhtaç daha nice meselenin doyurucu cevaplarını öğrenmiş olacaktır.

  Bunun yanı sıra okuyucu, Hariciler ve Mürcie gibi tekfir konusuyla yakından alakalı fırkalara ilişkin hem mezheplerinin hakikati, hem de meseleye dönük görüşleri noktasında etraflı bir bilgiyi Ehl-i Sünnet'in bakışıyla bu kitapta rahatlıkla bulacaktır.

  Türkiye ortamında bu konuya dair ilmi bir çalışmanın neşredilmiş olmamasından dolayı bizim bu çalışmamız inşaallah bir ilk olacak ve bizden sonra bu alanda eser vermek isteyen kardeşlerinize yön verecektir. Öncelikle bize sonra da tüm ümmete faydalı olması dilekleri ile...

İslam Hukuku Açısından Tekfir Meselesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.