Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Irak Türkmen Edebiyatında Çağdaş Hoyratçılar

50,00 TL
40,00 TL

Ahmet Yanar ve İmat Semin Bayatlı’nın ortaklaşa hazırladıkları *Irak Türkmen Edebiyatında Çağdaş Hoyratçılar* (Ankara/Kerkük, 2019) adlı bu çalışma, mahiyeti itibariyle hem bir şairler ansiklopedisi, hem de bir hoyrat seçkisidir. Irak Türklerinin edebiyat tarihinde yer alacak, bir boşluğu dolduracak çok önemli bir yapı taşıdır. Zira bu eserle biz, Irak Türklerinin her türlü zulme, baskıya, yokluğa yoksunluğa, mahrumiyete rağmen bilinçli bir millet olmanın gereğini yaparak kendi dillerine, kültürlerine, edebiyatlarına, kişiliklerine ve kimliklerine sahip çıktıklarını görüyoruz. 

Genellikle her mısraının 7 hece olduğu ve toplam 4 mısradan meydana gelen hoyrat nazım şekli, Türk halk şiiri nazım şekilleri içinde zor bir edebiyat türüdür. Okuyunca ya da dinleyince kolay gibi gelir. Bu aslında onun *sehl-i mümteni* sanatının müşahhas bir örneği olmasının göstergesidir.

Hoyratçı, zengin bir kültürü, yaşanmış tecrübeleri, duygu ve düşünce yoğunluğunu hoyrat adlı bir şekil içinde damıtarak, süzerek adeta bir özsu halinde bize sunar.