sadsad x
asdasd

İnsanın Beşinci Zindanı

Akçağ Yayınları

Lütfi Bergen

20,00 TL
14,00 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
6,00 TL
İnsanın Beşinci Zindanı Hakkında Bilgiler
Türü: Denemeler
Sayfa Sayısı: 196
ISBN: 9786053422204
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2015
Lütfi Bergen
Lütfi Bergen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • İnsanın Beşinci Zindanı Kısa Özet

    Elinizdeki kitap Ali Şeriati`nin "zindandan kurtuluş" meselesinde verdiği çözümün kifayetsizliğine işaret etmektedir. Kanaatimce insan, kendi ellerinden çıkan tabiat dışı üretimlerle yeniden zindana girmektedir. Teknoloji-bilim kurtuluşa çağırmamaktadır. Ali Şeriati`nin "İnsanın Dört Zindanı" kitabında ferdin coğrafya, tarih, sosyolojinin zindanından çıkmak istediğinde tekno-endüstriyel öneri getirmesi İslam dünyasında Batı karşısında yenilgi düşüncesinin daha halen atılamadığının da işaretidir.

    Ali Şeriati, Osmanlı aydınlarının Batı`nın fabrikası, endüstriyel toplumu, kalkınmışlığı karşısında yaşadığı "medeniyet" buhranını aşamamıştır. Medeniyet meselesini insanlığın ortak tarihi şeklinde okumak; tarihi ilkellikten kalkınmışlığa, bilgiyi cahiliyetten bilişim toplumuna doğru yürütmek Müslüman aydınların kurtulamadığı bir akıde haline gelmiştir.

    Bu kitapta anlatmaya çalıştığım mesele, Ali Şeriati`nin ve Türkiye`de İslamcılık-Türkçülük-Batıcılık fikirlerinin Müslümanlar için kurtuluş saydığı tekno-endüstriyel bilgi ve araçlarının kurtuluşa fırsat vermediğini yeniden vurgulamak; tekno-endüstriyel toplumsal organizasyon olan kentlerin yeni bir zindan oluşturduğuna işaret etmektir. Yalnızca kentler değil, "Modern İnsan"ın elinden çıkan tüm tabiatdışılıklar (asfalt-beton-otomobil-GDO-plastik-margarin-kent-fabrika) insanın zindanı haline gelmiştir.

  • 2. Hamur

İnsanın Beşinci Zindanı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.