sadsad x
asdasd

İdarenin Kusursuz Sorumluluğu Bağlamında Sosyal Risk İlkesi

Adalet Yayınevi

H. Alperen Çıtak

55,00 TL
49,50 TL
%10 indirim
Kazancınız
:
5,50 TL
İdarenin Kusursuz Sorumluluğu Bağlamında Sosyal Risk İlkesi Hakkında Bilgiler
Türü: Ders Hukuku Kitapları
Sayfa Sayısı: 166
ISBN: 9786051463100
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2014
H. Alperen Çıtak
H. Alperen Çıtak
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • İdarenin Kusursuz Sorumluluğu Bağlamında Sosyal Risk İlkesi Kısa Özet

    Her geçen gün daha karmaşık hale gelen sosyal hayat, kişilerin yalnızca toplumun bir bireyi olmak itibariyle ağır ve infial uyandırıcı zararlara maruz kalma ihtimalini artırmaktadır. Görünürdeki sebebi idare olmayan bu zararların devlet tarafından karşılanmasını öngören sosyal risk ilkesi, Fransa’da "risklerin sosyalizasyonu" başlığı altında değerlendirilen ve yasal düzenlemelere dayanak teşkil eden bir yaklaşımı ifade etmektedir.
    Türk uygulamasına 90’lı yılların başında giren sosyal risk ilkesi, terör zararları bakımından bağımsız ve içtihadi bir sorumluluk esası olarak kullanılmıştır. 2004 yılında çıkarılan 5233 sayılı Kanun, terör zararlarının devlet tarafından karşılanmasını öngörmüştür. Türk idari yargı yerleri bu düzenlemeden sonra sosyal risk ilkesine dayanmaktan vazgeçmiştir. Bu durum, sosyal risk ilkesinin artık geçerliliğini yitirdiği biçiminde yorumlanmaktadır.

    Kitle hareketleri ve tabii afetler konusunda Türkiye’de henüz kapsayıcı bir yasal düzenleme yoktur. Ayrıca 21. yüzyılda yeni sosyal risk faktörlerinin ortaya çıkması da kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca 5233 sayılı Kanun, terör eylemlerinden kaynaklanan zararların tamamını kapsamamaktadır. Bu sebeple çalışmamızda sosyal risk zararlarının yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulmadan, doğrudan doğruya yargısal içtihatlar vasıtasıyla karşılanmasının mümkün olup olmadığı incelenmiş, sorumluluk unsurları bakımından yeni yaklaşımlar önerilmiştir.

  • 1. Hamur

İdarenin Kusursuz Sorumluluğu Bağlamında Sosyal Risk İlkesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.