sadsad x
asdasd

İbn Haldun Metodu ve Siyaset Teorisi

Doğu Batı Yayınları
14,81
10,22
%31 indirim
İbn Haldun Metodu ve Siyaset Teorisi Hakkında Bilgiler
Türü: Eleştiri-İnceleme-Kuram Kitapları
ISBN: 3990000032091
Ümit Hassan
Ümit Hassan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya

İbn Haldun Metodu ve Siyaset Teorisi Hakkında Yorumlar

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • İbn Haldun Metodu ve Siyaset Teorisi Kısa Özet

  Karşılaştırmalı edebiyat araştırmalarının çıkış noktası, başta klasik eserler olmak üzere insanlığın ortak kültür hazinelerini teşkil eden edebi eserlerdeki müşterek noktalan tespit etmek, dönemlere ve edebi türlere göre karşılaştırarak özellikle ulusal edebi­yatların güçlenmesini ve gelişmesini sağlayacak şekil­de başka ülkelere, dillere ait edebiyatlardan istifade etmektir.

  Mitolojiler, efsaneler, masallar, atasözleri ile değişik edebi formlarda ele alman ve işlenen hikayeler ve anlatılardaki ortak temaları, arketipsel öğeleri, örtü- şen ve ayrışan yönleri bilimsel yöntemlerle araştırmak ve kişisel ve toplumsal imgelerin, tasavvurların, hayal gücünün işleyiş biçimini tebarüz etmek suretiyle kültürler-arası ve metinler-arası geçişlerin, etkileşimlerin izleri takip edilebilir. Böylece, tarih boyunca meydana gelen değişimler -insan aklı, duyguları- zamana, me­kana ve sosyokültürel koşullara göre farklılıklar gösterse de genel manada bir bütünlük arz ederler; do­layısıyla edebiyat da bir bütündür.

  Benzer konuların farklı edebi kültürlerde ele almış bi­çimlerini araştırmak, mesela Gürsel Aytaç'ın burada üzerinde durduğu, Oğuz Atay'ın Bir Bilim Adamının Romanı ile Stefan Zweig'ın Dünya Fikir Mimarları'nı karşılaştırmak; gene çevirilerin, esinlenmelerin, mo­del almaların o edebiyatın diline, anlatım teknikle­rine, estetik beğeni düzeyine vb. etkilerini incelemek, Almancada Hafız, Japoncada Shakespeare, Türkçede Proust gibi... ya da bu kitapta, Thomas Mann'ın Bud­denbrook Ailesi ile Orhan Pamuk'un Cevdet Bey ve Oğulları adlı romanları arasındaki ilgilerin ve bağlamla­rın ortaya konulması gibi çalışmalar aracılığıyla, çok yönlü bir bilgi birikimine gerek duyulan bu alanda, dünyayı algılama ve bilme tarzlarının önünde yepyeni imkanların önü açılabilir.

  Ürün Özellikleri

  Boyutlar

  14.00x21.00

  ISBN

  3990000032091

  Sayfa Sayısı

  232

  Çeviren

  Kağıt Tipi

  2. Hamur

  Dil

  Türkçe

  Kapak Tipi

  Ciltsiz

  Basım Yeri

  İstanbul

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.