Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Akaidin Özü - Hulasa-i Akaid

14,00 TL
9,80 TL

Kürt medreselerinde Seyyid Abdullah`ın [kuddise sırruhû] özellikle çocuklara yönelik Kürtçe bir akaid risalesi yazdığı öteden beri anlatılmaktadır. Yabancı araştırmacılardan ilk kez MacKenzie Seyyid Abdullah`ın [kuddise sırruhû] bu eserinden bahisle şunları söylemektedir:

"İslam doktrininin bir özeti olan bir eser de Şeyh Abdullah Nehrî [kuddise sırruhû] tarafından yaklaşık 1800 yılında yazılmıştır."

Hulasa-i Akaid`in orijinal nüshasına şimdiye kadar rastlayamadık. Ancak, değişik kütüphanelerdeki Kürtçe el yazmaları hakkında araştırmalar yapmakla görevlendirdiğimiz yüksek lisans öğrencimiz Mesut Arslan bu eserin bir müstensih nüshasını tesbit etti ve bize getirdi. Kendisine çok teşekkür ederiz.

Eseri istinsah eden zat, Kürtçe yazdığı giriş kısmının sonunda kendini "Nehrî Tekyası`nın müderrisi Ömer b. Cercîs" olarak tanıtmakta ve bu eseri istinsah etmesini emreden zatın Seyyid Taha [kuddise sırruhû] olduğunu ifade etmektedir. Ömer b. Cercîs burada sözünü ettiği Seyyid Taha`nın [kuddise sırruhû] Şeyh Muhammed Sıddık`ın halifesi [kuddise sırruhû]; Şeyh Muhammed Sıddık`ın [kuddise sırruhû] Şeyh Ubeydullah`ın oğlu [kuddise sırruhû]; Şeyh Ubeydullah`ın da [kuddise sırruhû] Seyyid Taha`nın [kuddise sırruhû] oğlu olduğunu kitabın giriş kısmında ifade etmiştir. Ayrıca kitabın sonunda da geniş bilgilere yer vermiştir.

Ahmed Ramiz, Seyyid Abdullah`ın [kuddise sırruhû] bu eserini 1911 yılında kendine ait Reşbelek adındaki risaleyle birlikte 54 numarayla ve kendi yayınlarının ikincisi olarak Manzume-i Efkar Matbaası`nda bastırmıştır.

4 Erzurum Atatürk Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Seyfettin Özege. Arşiv nr. 22801/Süleyman Örtek