Historia 1923 Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 4 Kış 2018

Bilgi Yayınevi

Kolektif

75,00 TL
52,50 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
22,50 TL
Historia 1923 Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 4 Kış 2018 Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 440
ISBN: 3990000022347
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2018
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Historia 1923 Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 4 Kış 2018 Kısa Özet

  Tarih Topluluğu’nca hazırlanan 6 aylık tarih ve kültür dergi-kitabının  4. sayısı Bilgi Yayınevi’nden çıktı.

  Historia 1923 dördüncü sayısına ulaştı.
  Kuruluşumuz esnasında iki temel hedefimiz vardı: Bunlardan birincisi, Cumhuriyet Dönemi’ndeki kazanımlarımız konusunda sağlam bir bilinç uyandırmak, ikincisi ise siyaset tarihçiliğe odaklanmış olan tarih algımızın sınırlarını genişletmek…

  Daha şimdiden, bu hedefler doğrultusunda önemli mesafelerin alındığını görüyor ve seviniyoruz.
  Malum olduğu üzere, aradan yüz sene geçti ve bugün, komünizmin Rusya’daki öyküsünü daha nesnel bir biçimde inceleme imkânı doğdu. İşte bu sayımız, sayfalarını bu konuya ayırıyor ve insanlığı derinden etkileyen Rus Devrimi’ni, teorik ve pratik çehreleriyle anlamayı amaçlıyor.

  Bu maksatla, Sina Akşin, Ergun Türkcan, Erel Tellal, İbrahim Korkmaz, Cüneyt Akalın, Abdullah Gündoğdu, Çağatay Benhür ve Gökhan Doğan meselenin siyasal boyutlarını, Özlem Parer, Jane Bernal, Alexei Kojevnikov, Zulfiya Şahin, Seyhan Uçar, Emine Öztürk, Zeki Tez ise kültürel boyutlarını serimliyor ve tartışmaya açıyor.

  Hepsine ve özellikle de bu sayının editörlüğünü üstlenen Özlem Parer ile Cüneyt Akalın’a çok teşekkür ederiz.
  Köşe Yazıları bölümünde Korkut Boratav, *Sovyet Gerçeği*ni değerlendirirken, Yasin Ceylan, yıkılan *Ecyad *Kalesi*ne bakıyor.
  Dosya dışı konularda da ilginç çalışmalara yer verdik: Bilsay Kuruç, Birinci Dünya Savaşı’nı çözümledi; Işıl Bayar Bravo, Marx’ta tarihin dönemlenmesini ele aldı; Emrah Yıldız Midhat Paşa’nın bir tarih çalışmasını, Mete Cankaya ise traktör tarihimizi inceledi.

  Bu sayımızdan itibaren saygın arkeologlarımızdan Ahmet Ünal’ın *Tarih Yazımı, Felsefe, Tarihi Mirasın Araştırılması ve Paylaşılması ve Türkiye’deki Durum Üzerine Bir Deneme* adlı makalesine yer veriyoruz; üç sayı boyunca yayımlayacağımız bu çalışma, öyle tahmin ediyoruz ki büyük bir ilgiyle okunacak ve tartışılacaktır.

 • 2. Hamur

Historia 1923 Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 4 Kış 2018 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.