sadsad x
asdasd

Gramsci: Hegemonya Doğu-Batı Sorunu ve Strateji

Salyangoz Yayınları
10,19 TL
7,64 TL
%25 indirim
Gramsci: Hegemonya Doğu-Batı Sorunu ve Strateji Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer
Sayfa Sayısı: 134
ISBN: 9799756277620
Kapak: Ciltsiz
Perry Anderson
Perry Anderson
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Gramsci: Hegemonya Doğu-Batı Sorunu ve Strateji Kısa Özet

  Bugün Batıda klasik dönemden sonrasının en çok saygı duyulan Marksist düşünürü Antonio Gramsci'dir. Keza onun hegemonya terimi kadar hiçbir terim, sol düşüncede çeşitli şekillerde işlenmiş değildir. Daha 1960'da ünü İtalya ile sınırlı olan Gramsci, bugün dünya çapındadır.

  Hapishanedeki yaratıcılığına olan şükran borcu, defterlerin ilk basımından 30 yıl sonra nihayet ödeniyor. Bilgi yetersizliği veya tartışma eksikliği Gramsci'nin düşüncesinin yayılması karşısında engel olmaktan çıkmıştır. Batılı olsun olmasın her devrimci sosyalist artık yararlanabilir mirasından.

  Fakat bu şöhretin yayılması eserlerin derin bir incelemesi eşliğinde yürüyor değildir. Solun çok farklı kesimlerinin Gramsci'nin otoritesini yardıma çağırışına bakılırsa, fikirlerinin layıkıyla incelenip kavranmış olduğu söylenemez. Bu kadar evrensel ve neredeyse dini hayranlığın bedeli muğlaklık olmuştur: Hapishane Defterleri'ndeki temaların birbiriyle bağdaşmayan bir sürü yorumu at koşturmaktadır.

  - Perry Anderson

  Perry Anderson'ın The Antinomies of Antonio Gramsci başlığıyla New Left Review dergisinin 100. sayısında yayınladığı deneme halen temel incelemeler arasında sayılmaya devam ediyor.

Gramsci: Hegemonya Doğu-Batı Sorunu ve Strateji Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.