20,00 TL
15,20 TL
%24 indirim
Kazancınız
:
4,80 TL
Görünüş Kategorisi Hakkında Bilgiler
Türü: Dil Bilim Kitapları
Sayfa Sayısı: 142
ISBN: 9786054692606
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Sema Aslan Demir
Sema Aslan Demir
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Görünüş Kategorisi Kısa Özet

  Görünüş; zaman ve kip gibi fiille ilgili gramer kategorilerinden biridir, ancak gramer çalışmalarında diğer iki kategoriye göre kendine daha az yer bulmuş ya da hiç bulamamıştır.

  Görünüşle ilgili pek çok olgu, zaman kategorisinin gölgesinde kalmıştır. Görünüş, zaman ve kılınışla birlikte işleyen, ancak onlardan ayrı bir kategoridir. Görünüşün iyi anlaşılması, hem birlikte işlediği diğer kategorilerden farkının hem de ne tür bir işleyişe sahip olduğunun belirlenmesiyle mümkündür.

  Böylece görünüş kategorisinin iyi bir izahı, yalnız kategorinin kendisinin değil, ilişkili olduğu diğer kategorilerin de iyi kavranmasına imkân sağlar. Başka bir açıdan değerlendirilirse, görünüş kategorisinin izahı, yan yana durduğu görünüşsel olmayan olguların izahını da gerektirmektedir.

  Elinizdeki çalışmada Türkmence görünüş sistemi ele alınmaktadır. Türkmence görünüş  sistemi, ilişkisel nedenlerden ötürü, Oğuzca için tipik olmayan unsurları da barındırır. Bu nedenle, farklı biçimbirimlerin işlevsel rekabetine de sahne olmakta ve görünüş olgusu için
  ilginç malzemeler sunmaktadır. Üzerinde durulacak biçimbirimler, sık sık Türkiye Türkçesi dil malzemesiyle karşılaştırılarak sunulacak; böylece arka planda, Türkiye Türkçesi görünüş sistemiyle ilgili de bir tartışma sürdürülecektir.

 • 2. Hamur

Görünüş Kategorisi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.