sadsad x
asdasd
15,74
11,02
%30 indirim
Gemoloji Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer Bilim Kitapları
Sayfa Sayısı: 222
ISBN: 9786056518164
Boyut: 13.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Kolektif
Kolektif
Devamı
Kampanya

Gemoloji Hakkında Yorumlar

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Gemoloji Kısa Özet

  Mücevher bilimi değerli taşların incelenmesini içerir. Bazı sözcükler bunu "değerli taşların bilimsel olarak incelenmesi" olarak tanımlar, ancak bilimsel bileşeni aradan çıkartmak neredeyse imkansızdır. Tek ilgilendikleri taşların değeri olan yatırımcılar olabilir ama bir taşı diğerinden ayırmaları gerektiğinde bilimi işin içine katmaları gerekir.

  Mücevher bilimciler pek çok kategoriye ayrılır. Kuyumcu için işinin önemli bir parçasıdır. Müşterilerinin sorularına cevap verebilme ve onlara getirilen değerli taşların tanımlayabilmelidirler. Bir değerli maden sarrafının değerli taşların fiziksel özellikleri hakkında belli bilgilere ihtiyacı vardır. Bir elmas için ideal olan bir montaj bir opal için uygun olmayabilir ve bunun terside geçerli olabilir. Bir lal taşı üzerine maşa kapatmak için kullanılan basınç bir tanzaniti kırabilir.

  Bazı değerli taşlar lehim için gereken yüksek onarım sıcaklığına dayanabilir. Bazıları üzerinde yansıyan sıcaklığı azaltmak için önlem alınırsa montaj içinde bırakabilir. Yinede bazıları sıcaklığı o kadar hassastırlar ki onarımdan önce yerlerinden çıkartılmaları gerekir. Değerli taş kesicilerinde özel bigilere ihtiyacı vardır.  Kesme ve cilalama teknikleri taştan taşa değişir. Bir madde için işe yarayan yöntem başka biri üzerinde zaman kaybına ve daha başka birisi üzerinde felakete yol açabilir.

  Taştan yontarken renk yönetimine dikkat edilmelidir. Ham taşın yönelimi bitmiş taşın, görünümünde büyük fark yaratabilir. Kesim tarzı da renk yönteminin bir parçasıdır. Kesim seçimi bir değerli taşı koyulaştırabilir yada aydınlatabilir ki bunun taşın hem görünümü hemde değeri üzerinde önemli bir etkisi  olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.