Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Geleceğin Havva’sı

55,00 TL
36,85 TL

*Dogˆa degˆişir ama Android asla degˆis¸mez. Biz o¨tekiler yas¸arız, o¨lu¨ru¨z, sonra da ne olur bilinmez! Android ne yas¸amı ne hastalıgˆı ne de o¨lu¨mu¨ bilir. Her tu¨rlu¨ kusurdan ve esaretten azadedir! Sinesinde du¨s¸u¨n gu¨zelligˆini barındırır. I·nsana ilham verir. Bir da^hi gibi laflar edip s¸arkılar so¨yler. Fevkalade so¨zlerinde dehaların du¨s¸u¨nceleri gizlidir. Kalbi olmadıgˆından degˆis¸mez de. Size du¨s¸en, o¨lu¨m anınızda onu imha etmektir. Bu¨yu¨kc¸e bir kutu nitrogliserin ya da panklastit is¸inizi go¨recektir. Bo¨ylece Android un ufak olup ru¨zga^rlarla birlikte bos¸lugˆa savrulacaktır.*

Villiers de L’Isle-Adam, sembolist ve dekadan dönemi olarak anılan 19. yu¨zyılın ikinci yarısındaki yazar, s¸air ve ressam grubunun içerisinde, nevi şahsına münhasır bir yazardır. Dil becerisi ve büyülü¨ kelimeleriyle derin ve felsefi duruşunun yanında, yazar, bilimkurgunun önemli ilklerinden birini hayata geçirmiştir. 1886 yılında yayımlanan Geleceğin Havva’sı, *android* sözcüğünü kullanan ve insan ic¸in *kullanışlı* bir robotu detaylandıran ilk eser olması nedeniyle bilimkurgu için bir yapı taşı olarak go¨ru¨lu¨r.

Bilim insanı tarafından yaratılmış¸ bu android bir *dişi*dir, kullanışlı bir dis¸i… Her konuda sahibine yardım edecek ve onu *mutlu* edecek bir dişi android. Yine de bu android, başkaldırının ilk kıvılcımlarını gösterme eğilimindedir.

Gu¨nu¨mu¨z temalarını bu denli detaylı ve derin zeminde işleyen Villiers, okuyucuya baştan sona soluksuz okunacak bir roman bıraktığı gibi, altı çizilecek birçok görüş¸ ve felsefi tutum sunuyor. Edebi gücü¨ fazlasıyla etkileyici olan bu metin, gu¨nu¨mu¨z bilim, teknoloji, kadın araştırmaları, transhumanizm, toplum konuları gibi daha birçok temaya entelektüel merakı olan okuyucuya da kaynak oluşturuyor.

Kısacası, Tu¨rkc¸eye kesinlikle kazandırılmalıydı diye du¨s¸u¨ndu¨k ve titiz bir çeviri ve editörlük süzgecinden geçirerek, Karun C¸eken’in doktora tezinden konu ile ilgili kısmı *sonsöz* olarak ekleyerek kitabı sizlere sunduk. İyi okumalar…

O¨mer Alkan