sadsad x
asdasd

Geçmiş Zamanlar - 2. Abdülhamid Devri Osmanlı Diplomasisi, İstanbul ve Paris Hatıraları

Türk Tarih Kurumu Yayınları

Salih Münir Paşa

28,00 TL
22,40 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
5,60 TL
Geçmiş Zamanlar - 2. Abdülhamid Devri Osmanlı Diplomasisi, İstanbul ve Paris Hatıraları Hakkında Bilgiler
Türü: Osmanlı Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 802
ISBN: 9789751630766
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2015
Salih Münir Paşa
Salih Münir Paşa
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Geçmiş Zamanlar - 2. Abdülhamid Devri Osmanlı Diplomasisi, İstanbul ve Paris Hatıraları Kısa Özet

  Salih Münir Paşa`nın bereketli bir yazı hayatı olmuştur. Yeni Türk Akşam, Cumhuriyet, Yarın Ay gibi süreli yayınlarda bazen kısa bazen oylumlu yazılar yazmış; zamanında deruhte ettiği diplomatik görevlerden devşirdiği birikimi bu yazılarına yansıtmıştır. Yazılarının çoğu Osmanlı diplomasisi içinde bizzar bulunmuş bir devlet adamının gözlem ve hatıralarını yansıtır. Bu yazılar, umumi görünümü itibariyle `diplomatik hatıralar` olarak da tavsif edilebilir.

  Kırım`dan başlayarak Balkanlar (Yunanistan, Romanya, Sırbiye, Bulgaristan, Makedonya), Avusturya, Afrika (Cezayir, Tunus, Fas) Rusya, Fransa, İngiltere ve hatta İran, İtalya, İspanya, Almanya gibi ülkelerle Osmanlı Devleti`nin münasebetlerini ele alan ve bunların birçoğunu bizzat gözlemleme imkanı bulmuş olan Salih Münir Paşa, 2. Abdülhamid Devrinde Paris `sefir-i kebiri` olarak görev yapmıştır. Diplomasinin içinden geliyor oluşu, ona bu alanda hem bir birikim kazandırmış hem de hatıralar edinmesini sağlamıştır.

  Asıl itibariyle 2. Abdülhamid devri devlet ricalinden bulunan Salih Münir Paşa`nın yazıları içinde bu padişahla ilgili olanlar oldukça fazladır. Bunları çoğu 2. Abdülhamid`le bizzat münasebeti sonucu edindiği izlenim ve tanıklıklarını yansıtır. Ayrıca bu devirdeki Ermeni hadiseleri vesilesiyle 2. Abdülhamid`in Ermenilere karşı politikası hakkında da ilgi çekici gözlemlerini yazıya aktarmıştır. "Türkiye`de Islahat Davası`na geniş yer ayıran Salih Münir Paşa "hürriyet-istibdat mücadelesi" ni de işlemiştir.

  "Eski İstanbul Ahvali" ve "Paris Hayatı" başladığı altında toplanan yazılarında, hem bir İstanbullu olarak bildiklerini, gördüklerini, yaşadıklarını, gündelik hayata dair tanıklıklarını hatıralarına dayalı olarak anlatan Salih Münir Paşa bizzat sefir olarak görev yaptığı Paris`in gündelik hayatından da yazılarına birçok izdüşüm yansıtmıştır.

  Derlenen makalelerinin "Siyasi-Tarihi Kişilikler" başlıklı son bölümünde Lord Palmerston, General Bonapart (Birinci Napolyon), Prens Bismarck, Sultan Abdülaziz İmparatoriçe, Öjeni, On Altıncı Lui ve Üçüncü Selim 17. Yüzyılda Fransa`sında bir Türk elçisi olan Süleyman Müteferrika Ahmed Paşa (Bonneval) Said Paşa ve Turhan Paşa gibi şahsiyetler üzerinde durmuştur. Bunlar hakkında yazdıkları da ağırlıklı olarak hatıralarına dayalı metinlerdir.

  Sağlığında kitaplaştırılmamış bu yazılar, konularına göre tasnif edilerek Prof Dr. Ali Birinci ve Selma Günaydın tarafından yayına hazırlanmış eserin başına, Prof. Birinci`nin kaleme aldığı "Münir Paşa" biyografisi de konulmuştur.

 • 2. Hamur

Geçmiş Zamanlar - 2. Abdülhamid Devri Osmanlı Diplomasisi, İstanbul ve Paris Hatıraları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.