sadsad x
asdasd
18,52 TL
15,74 TL
%15 indirim
Futbolda Mantalite Hakkında Bilgiler
Türü: Kategorisiz Ürünler
Sayfa Sayısı: 496
ISBN: 9786056595325
Kapak: Ciltsiz
Ahmet Karslıoğlu
Ahmet Karslıoğlu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Futbolda Mantalite Kısa Özet

  Bu çalışma için uzun yıllar öncesinde A Milli Futbol takımımızın, seri yenilgileri sonrasında, gazetecilerle yüz yüze yapılan bir söyleşide eleştirilen teknik yetkili Sayın Özkan SÜMER'in (1981) unutamadığım bir cevabından hareketle yola çıkılmış ve futbolda toplumsal ihmalimize ışık olması dileği ile hazırlanmıştır.

  Sayın Özkan SÜMER hocamız bu durumdan şöyle şikâyetçi olmuştu *Arkadaşlar bırakın taktiği, tekniği, beslenmeyi, motivasyonu, kondisyonu. Ben futbolcularıma, halen topa nasıl vuracaklarını öğretiyorum, siz bana nelerin hesabını soruyorsunuz.*

  Yazma isteğimi kamçılayan bir başka gerekçem Türk Futbolu için yapılan bir tanımlamadır. Dünya yıldızı bir futbolcu geçmişte şöyle demişti. *Aslında Türk Futbolunda her şeyden biraz var. Ama hiçbir şeyden tam yok.*

  Gördüğüm kadarı ile konusu futbol olan kitaplarda, futbolun tamamı üzerine, futbolun içindeki tüm unsurlara yer veren bir çalışmaya rastlamadım. Bu tespitim, futbolun her kademesinde yer alan birisi olarak yazma cesaretimi artırdı.

  1965 yılından beri içinde yer aldığım futbolla ilgili gördüklerimi, yaşadıklarımı, bilgi birikimimi ve tecrübelerimi aktarmak istedim. Bu kitabın her yaşta ve her eğitim düzeyindeki insanlarımız için anlaşılır olmasına da dikkat ettim. Akademik terim ve söylemlerden özellikle kaçındım. Futbolun büyüleyici ortamını ilkokul çağlarında fark eden çocuklarımız sıkılmadan okusun diye bu yolu seçtim.

  Her anne ve babanın, her spor adamının, her öğrencinin, her sporcunun ve her kademedeki yöneticinin bu çalışmada yeni bilgiler bulacağına inancım tamdır.

  Futbola emek verenlerin, yetkililerin, sorumlu olanların, yapmaları gerekenleri tam zamanında yapmaları maksadı ile birikimlerimi, futbolun yaşadığım sıcak atmosferi içinden ve o sıcaklığı tanımlayarak aktarmak istedim.

  Futbol hakkında yazanların birçoğu, futbolun içinde yer almış ancak bir iki görevle sınırlı kalmış kişilerdi. Ben, futbolcu, antrenör, hakem ve il gözlemcisi olarak oyun alanında yer alırken, kulüp başkanı, yönetici, tertip kurulu başkanı, disiplin kurulu üyesi, İl Spor Güvenlik Kurulu üyeliği, İl Gözlemci Kurulu başkanı ve klasman gözlemcisi olarak da oyun alanı dışında idari görevlerde bulundum. 27 yılı aşkın bir süredir de, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde spor şube müdürlüğü yapan biri olarak futbol üzerine yazmaya hakkım olduğuna inandım ve yazdım.

  Bu çalışma, Uluslararası futbolun rekabet ortamında, ülkemin geri kalmaması adına kişisel sunumumdur.

  Ahmet KARSLIOĞLU

Futbolda Mantalite Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.