Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Fars Edebiyatında Kaynakbilim

128,25 TL
110,30 TL

Fars edebiyatı; tarihsel geçmişi, etki alanı ve çeşitli açılardan değişik boyutlarıyla dünya edebiyatları, özellikle de doğu edebiyatları içerisinde önemli bir konuma, Türk edebiyatıyla klasik dönemlerden beri süre gelen sıkı ilişkileri ve divan edebiyatı üzerindeki etkisiyle de özgün bir yere sahiptir. Diğer dünya edebiyatları gibi Fars edebiyatı da, gerçekte kültürel gelişmeler, düşünce ve bilgi aktarımı gibi etkenlerin yanı sıra çeşitli alanlarda değişik dönemlerde yaşanan karşılıklı etkileşimlerin ortaya çıkardığı insanlığın ortak kültür mirasının parçalarından biridir.

Kökeni çok eskilere dayanan Fars edebiyatının temel kaynaklarını, zengin edebî ve kültürel mirasını belli ölçülerde tanıtmak amacıyla başta bu dalda öğrenim gören ve araştırma yapan ilgili çevrelerin kaynak bibliyografyası ihtiyacını kendi çapında karşılayacak nitelikte olması düşünülen ve "On yedi Bölüm" halinde hazırlanmış olan bu çalışmada aşağıda belirtilen metot izlenmiştir.

Her bölümde, ilgili daldaki eserlerin tanıtımına geçilmeden önce başlangıçtan günümüze o konuda kaleme alınmış eserler hakkında genel bilgiler verilmekte, daha sonra yazarlarının ölüm tarihleri kronolojisiyle eserlerin tanıtımına geçilmekte; okuyucunun, önemleriyle orantılı olarak içerik detayları verilen eseri genel hatları ve ana temasıyla tanıması amaçlanmaktadır. Özellikle klasik dönemlerde kaleme alınmış eserlerin yazarları, naşirleri, musahhihleri ya da eser üzerinde çalışma yapan bilim adamlarının adları okuyucunun kolay algılayabilmesi için belirgin harflerle verilmektedir.