sadsad x
asdasd
6,48 TL
4,54 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
1,94 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Farabi'de Devlet Felsefesi Hakkında Bilgiler
Türü: İslam ve Günümüz İslam Düşüncesi Kitapla
Sayfa Sayısı: 208
ISBN: 9789944288279
Kapak: Ciltsiz
Bayraktar Bayraklı
Bayraktar Bayraklı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Farabi'de Devlet Felsefesi Kısa Özet

    İslam düşünce tarihinde özgün bir yeri olan Farabi`nin genel düşünce sitematiğinin anlaşılabilmesi için ilk elde edilmesi gerekn şey, bir diplin olarak felsefe hakkında özenli ve çerçevesi belirlenmiş bir bakış açısı sahibi olmaktır.

    Başta Farabi olamk üzere  hem doğu hem de batıda tanınan önemli islam filozoflarını eski Yunan felsefe geleneğinin birer taklitçisi olarak görmek elbette büyük bir haksızlıktır.

    Onlar yepyeni bir saray inşa etmişte olsalar bu binanın her yayında kullandıkları eski Grek yapı malzemelerinin zihinlerinde bıraktığı kimi yosunlu kimide cezbedici kışkırtıcı ve ayırt edici etkiler yüzünden haklı olarak büyük eleştirilere uğramışlardır. Eski Yunan`ın yerle bir olup tarihe gömülmüş estetik harikası mermer sütunlarından yeni bir bina kurulacak olursa bu binanın ister istemez "Akropol"leri andıracağı rahatlıkla kestirebilir. Yapılması gereken o mermer ve sütun yığınlarından onu yapan zihinlerin çalışma düzenine ilişkin bir vizyonu edinmek ve karekteri bambaşka olan dinin metafiziğini aynı estetik ufuk içinde algılayıp inceleyebilmekti. Hakları teslim edilmelidir ki onların kimi noktalarda yanılgıya düşüp toplumda silinmeyen izler bırakma gücünden mahrum kalmış olsalarda açtıkları düşünce çığırıyla akademik düzeydede olsa tefekkür ve tezekkürün ölmez değerini ispatlamışlar ve ince zihin işçiliğinin ürün olan eserleriylede medeniyetimize çok önemli katkıda bulunmuşlardır. Elinizdeki eser bir islam filozofu olarak Farabi`nin devlet felsefesine ilişkin  görüşlerin incelendiği onun İslamın ana karekterine bağlı kalarak ince bir zihin işçiliği yaprığı "Medinetü`l -fadıla "isimli eseri eksen alınarak yapılan bir çalışmanın ürünüdür.

Farabi'de Devlet Felsefesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.