sadsad x
asdasd

Faiz Kıskancında Devlet ve Tarım

Asi Kitap

Ensar Öğüt

32,00 TL
25,60 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
6,40 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Faiz Kıskancında Devlet ve Tarım Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma İnceleme ve Kuram Kitapları
Sayfa Sayısı: 272
ISBN: 9786057760289
Kapak: Ciltsiz
Ensar Öğüt
Ensar Öğüt
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Faiz Kıskancında Devlet ve Tarım Kısa Özet

  Anadolu topraklarını ele geçirebilmek için yayılmacı Emperyalist dış güçler Osmanlı’yı ekonomik anlamda zayıflatmak için 1500’lü yıllarda Kapitülasyonlarla ele geçirmeye başladılar.
  1853 yılında Kırım savaşında yüksek faizle borçlanan Osmanlı 1875 de iflas edip, 1881’de Düyun-u Umumiye ilan etmiştir. 1918 Mondros, 1920 Sevr Antlaşması ile emperyalist güçlerin Anadolu’yu bölüşme projelerini 1881 de doğan Atatürk’ün nasıl durdurduğunu ve ülkenin tarımla birlikte nasıl kalkındığını anlatıyor. Cumhuriyet döneminde Atatürk bilimsel çalışmalarıyla,
  Tohum istasyonları kurarak, tarımı geliştirerek ziraat okulları ve tarımsal işletmeler kurup, 1928’de Türkiye, Almanya’ya arpa ve buğday, İtalya’ya yulaf, buğday ve arpa, İsviçre ve Belçika’ya buğday ihraç edildiği belgelenmiştir.

  Türkiye’nin iktisadi politikaları faiz kıskacına girince et, canlı hayvan, soğandan sarımsağa, nohuttan mercimeğe, üzümden domatese, buğdaydan yulafa kadar birçok ürünü 100’ü aşkın ülkeden ihraç ettiğimiz anlatılmaktadır. Faiz Kıskacında; Köylümüz fakirleştirilip büyük şehirlere göç ettirilmiş ve dünyanın ilk tarım yapılan bölgesi olan Anadolu toraklarında ekilmeyen alanlar yüzünden çiftçimizin samana muhtaç kalmıştır.

  3 dönem Ardahan Milletvekilliği yapan Ensar Öğüt TBMM.’de çiftçinin kalkınabilmesi için tarım ve hayvancılığı devamlı gündeme getirmiş, tarım ürünlerinin ithalatının durdurulması için, zaman zaman Mecliste eylemler yaparak köylümüzün sorunlarını dile getirmiştir. Emperyalist güçlerin yüksek faiz kıskacında olan devletleri savaşa sokup, bitirmek için nasıl çalıştıkları tarih ve
  belgeleriyle birlikte bu kitapta anlatılmaktadır.

Faiz Kıskancında Devlet ve Tarım Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.