Evliya Çelebi Seyahatnamesi 1. Kitap Topkapı Sarayı Bağdat 304 Yazmasının Transkripsiyonu - Dizini

Yapı Kredi Yayınları

Evliya Çelebi

350,00 TL
227,50 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
122,50 TL
Evliya Çelebi Seyahatnamesi 1. Kitap Topkapı Sarayı Bağdat 304 Yazmasının Transkripsiyonu - Dizini Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 500
ISBN: 9789753634359
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 1. Hamur
satis-icon
Satış Rakamları 1 adet satılmıştır.
Evliya Çelebi
Evliya Çelebi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Evliya Çelebi Seyahatnamesi 1. Kitap Topkapı Sarayı Bağdat 304 Yazmasının Transkripsiyonu - Dizini Kısa Özet

    Evliya Çelebi Seyahatnamesi*, 1994’te yitirdiğimiz, yeri doldurulamaz değerli Türkolog Orhan Şaik Gökyay’ın her zaman ve en çok ilgisini çeken eserlerden biri olmuştu. Gökyay, bu dil anıtı üzerine yoğunlaşma imkanını ancak ömrünün son yıllarında bulabildi. 1988 yılında, seyahatnamenin birinci cildinin, Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi Bağdat 304’te kayıtlı bulunan ve birçok araştırmacının müellif nüshası kabul ettiği yazması üzerinde çalışmaya başladı.

    Transkripsiyonlu Metin, Sözlük ve Dizin olarak üç cilt halinde düşündüğü eserin yazık ki sadece transkripsiyonlu metin kısmını hazırlayabildi. Sonradan, metin üzerindeki çalışmalar, onun çizdiği çerçeve içinde sürdürülüp tamamlandı. Ayrıca, Yücel Dağlı’nın, Orhan Şaik Gökyay’ın izniyle İstanbul Üniversitesi’nde yüksek lisans tezi olarak hazırladığı *Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nin 1. Cildindeki Yer ve Şahıs İsimleri İndeksi (1994)*, bu yayın dolayısıyla yeniden gözden geçirildi.

    Bu çalışmaya rütbeler, kurumlar, terimler, bitkiler, meydanlar, camiler... vb. önemli-önemsiz hemen her şeyin eklenmesiyle geniş bir *Dizin* oluşturuldu. Böylece, ortaya hem Evliya Çelebi’nin hem de Orhan Şaik Gökyay’ın önemlerine yaraşır bu kitap çıktı; kıvançla sunuyoruz.

  • 1. Hamur

Evliya Çelebi Seyahatnamesi 1. Kitap Topkapı Sarayı Bağdat 304 Yazmasının Transkripsiyonu - Dizini Hakkında Yorumlar