sadsad x
asdasd

Etkinliklerle Ayasofya-i Kebir Külliyesi Gezi Rehberi

YEKDER

Şerife Alcan

25,00 TL
19,25 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
5,75 TL
Etkinliklerle Ayasofya-i Kebir Külliyesi Gezi Rehberi Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 40
ISBN: 9786056264092
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Şerife Alcan
Şerife Alcan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Etkinliklerle Ayasofya-i Kebir Külliyesi Gezi Rehberi Kısa Özet

  İlk yapımı 360 yılına dayanan Ayasofya, sırasıyla Bizans ve Osmanlı dönemini yaşayarak günümüze kadar ulaşmış önemli bir yapıdır.

  Başlangıçta kilise olarak inşa edilen bu mabed, Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethiyle birlikte camiye dönüştürülmüş ve Müslümanların dini ve siyasi gücünü gösteren bir sembol olmuştur. Yıllar içerisinde restorasyonlara uğramış, çevresine eklenen sıbyan mektebi, muvakkithane, medrese, sebil ve imaret gibi yapılarla birlikte bir külliye haline gelmiştir.

  Etkinliklerle Ayasofya-i Kebir Külliyesi Gezi Rehberi adıyla hazırlanan bu kitap, Ayasofya’nın ziyaretçilerine kısa bir süre içerisinde, kendi başlarına gezebilmeleri için kılavuzluk yapıyor. Geçmişten günümüze Ayasofya’nın tarihi özet bilgilerle aktarıldıktan sonra, zaman çizelgesiyle de grafik olarak destekleniyor. Ayasofya-i Kebir Camii’nin içi ve külliyenin diğer unsurları görsellerle birlikte tanıtılıyor. Bununla birlikte gezilecek mekânlar bir krokiyle sıralı bir şekilde sunuluyor.

  Ayasofya Camii ve Külliyesi’ni araştırarak, gezerek ve bularak tanıtmak ve zevkli hale getirmek için hazırlanan ikinci bölümde ise birbirinden farklı etkinliklere yer veriliyor. Tahmin et, görmeden dönme, bulmadan gitme, mekânları tanıyalım, farkı bul gibi başlıkların yer aldığı bu bölümde, ziyaretçiler etkinliklerle birlikte araştırmaya, dikkatlice gezmeye, bilgilerini pekiştirmeye yönlendiriliyor. Etkinlikler bölümünde kullanılan harita, bulmaca, sudoku ve eşleştirme gibi etkinlikler Ayasofya’nın taşıdığı anlam ve birikimin fark edilmesine katkı sağlıyor.

  Etkinliklerle Ayasofya-i Kebir Külliyesi Gezi Rehberi, tarihi bir mekânın belli bir süre içerisinde etkinliklerle tanıtılması ve kişinin herhangi bir rehbere gereksinim duymadan ve yapıya ilişkin temel bilgileri rahatlıkla öğrenebilmesi açısından alanında bir ilk olmaktadır.

  Ayasofya’nın cami olarak yeniden ibadete açılmasıyla birlikte ziyaretçilerinden gördüğü yoğun ilgiye, az da olsa bir katkı sunmayı hedeflemektedir.

 • 2. Hamur

Etkinliklerle Ayasofya-i Kebir Külliyesi Gezi Rehberi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.