sadsad x
asdasd

Eski Japon Edebiyatında Halk Şarkıları

Efe Akademi Yayınları

Esin Esen

35,00 TL
30,10 TL
%14 indirim
Kazancınız
:
4,90 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Eski Japon Edebiyatında Halk Şarkıları Hakkında Bilgiler
Türü: Akademik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 125
ISBN: 9786050653571
Kapak: Ciltsiz
Esin Esen
Esin Esen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Eski Japon Edebiyatında Halk Şarkıları Kısa Özet

  Kendi alanında bir ilk olan bu kitap, Eski Japon Edebiyatı halk şarkılarını [Jodai Kayo] ele almaktadır. Japon edebiyatının doğuşundan Nara Dönemi sonuna kadar (785) olan bu şarkıların kökeni sözlü gelenektedir. Toplum yaşamının içindeki ortaklaşa faaliyetlerden doğduğu görülmektedir. Genel olarak toplulukların birlikte yarattığı ya da birlikte yaşattığı ortak eserler olarak görmek olasıdır. Sözlü gelenekten doğan bu şarkılar ağızdan ağza aktarılarak yazı çağına ulaşmış ve sonrasında yazıya aktarılabilmişlerdir. Günümüze ulaşan en eski Japon yazılı kaynaklarında Nara Döneminden itibaren (710 sonrası) bu şarkıların izini sürmek mümkündür.

  Kitabın ilk kısmında, mevcut kaynaklar taranmış, kadim Japon şarkılar köken, kaynak, biçim, içerik açısından incelenerek şu soruların cevabı verilmiştir. 1) Jodai Kayo nedir?: 2) Jodai Kayonun kökenleri ve gelişimi: Nasıl doğmuştur? Kimler oluşturmuştur? Nasıl gelişmiştir? 3) Jodai Kayolar hangi yazılı kaynaklarla günümüze ulaşmıştır? 4) Jodai Kayoların yapısı: Nasıl yazıya aktarılmıştır? Türleri, içeriği nedir?

  İkinci kısımda, geniş bir zaman dilimi, farklı şairler [şarkıları söyleyenler] ve hikayelerine odaklanılarak bu şarkılardan 10’u örnek olarak seçilerek oluşumsal yapısalcı yöntemle çözümlenmiştir.

  Edebiyat eserini, içinde oluştuğu toplumun ürünü olarak gören oluşumsal yapısalcı yöntem aracılığıyla, eser hem edebi yönüyle hem eserde yansıyan idari, sosyal, ekonomik, dini, kültürel düzey açısından incelenerek, bu başlıklarda sonuçlar ortaya konmuştur. Böylece, yazı öncesi Japonyası’nda doğan bu şarkıların ardındaki dünya görüşüne ve şarkıların işlevlerine dair sonuçlara da ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, daha önce Kadim Japon Şiiri üzerine yaptığımız inceleme ile karşılaştırılarak, Japon edebiyatının/şiirinin kökenleri ve gelişimine dair de sonuçlar elde edilmiştir.

Eski Japon Edebiyatında Halk Şarkıları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.