sadsad x
asdasd

Eski İran'da Zerdüştlük ve Kutsal Ateş

Arkeoloji ve Sanat Yayınları
29,62 TL
23,99 TL
%19 indirim
Kazancınız
:
5,63 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Eski İran'da Zerdüştlük ve Kutsal Ateş Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer İnanç Kitapları
Sayfa Sayısı: 124
ISBN: 9786053963721
Kapak: Ciltsiz
Aslı Hekimoğlu Akyazar
Aslı Hekimoğlu Akyazar
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Eski İran'da Zerdüştlük ve Kutsal Ateş Kısa Özet

  İnsan hayatının ayrılmaz bir parçası olduğundan beri *ateş*, geniş anlamıyla uygarlığın gelişmesinde bir kilometre taşı, dar anlamda ise bir insanın ısınması, korunması, geleceğinin var edilmesi yanında belki de karanlığın en koyu saatinde onun varoluşunu açıklayan metafiziksel bir kavram olmuştur.

  Ateşe tapınımın en eski bulguları, bizi Neolitik dönemlere kadar götürmektedir. Ancak, ilkel insanlar için, yeryüzünde var olduğundan beri, mistik bir anlam taşıyor olmalıdır. Özellikle Hint-Avrupa halkları mitolojisinde oldukça önemli bir unsur olduğunu bildiğimiz ateş, Zoroastrianizm diniyle birlikte belki de ulaşabileceği en saygın konuma erişmiştir. Tanrı Ahura Mazda’nın enerjisinin, sıcaklığının ve ışığının bu dünyadaki tezahürü olan kutsal ateş, belki de dinin en önemli yapı taşını oluşturmaktadır.

  Temelleri günümüzden neredeyse 4000 yıl önce atılmış olan Zoroastrianizm diyalektik felsefesi başta olmak üzere pek çok açıdan, günümüzdeki semavi dinler üzerinde de hatırı sayılır bir etki bırakmıştır. En ihtişamlı dönemini İran topraklarında ve Pers İmparatorluğu Dönemi’nde yaşamış olan bu din, hala varlığını sürdürebilen ender kadim dinler arasındadır. Aynı zamanda hâlâ yaşayan *ilk* ve en eski *tek tanrılı* dindir.

  *Binlerce yıl önce birisi ateş yakmasını keşfetti. Herhalde insan kardeşlerine ateş yakmayı öğretti diye, o ateşte yakmışlardır onu. İnsanların korktuğu bir şeytanla iş birliği yapan kötü biri olarak görülmüştür. Ama ondan sonra, insanların ısınmak için, yemeklerini pişirmek için, mağaralarını aydınlatmak için bir ateşi olmuştur. O adam onlara akıllarına gelmeyen bir hediye bırakmış, karanlığı yeryüzünden kaldırmıştır.*

Eski İran'da Zerdüştlük ve Kutsal Ateş Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.