sadsad x
asdasd
123,00 TL
110,70 TL
%10 indirim
Kazancınız
:
12,30 TL
Eser Sözleşmesi Hakkında Bilgiler
Türü: Akademik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 629
ISBN: 9786053002185
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2017
Yaşar Engin SELİMOĞLU
Yaşar Engin SELİMOĞLU
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Eser Sözleşmesi Kısa Özet

  Günlük yaşantımızda, satış sözleşmesinden sonra en çok yaptığımız sözleşmelerden biri de, hiç şüphesiz, eser sözleşmesidir.

  Bir bedel karşılığında; eskiyen ayakkabıyı tâmir ettirmekten, berberde saç-sakal kestirmekten, saç ektirmekten, su veya elektrik tesisatındaki ârızanın onarımını yaptırmaktan, terziye giysi diktirmekten, kirlenen giysiyi kuru temizlemeye vermekten, ev veya işyeri temizliği yaptırmaktan, aracımızı yıkatmaktan veya bakım-onarım için servise bırakmaktan, diş ve organ protezi ile estetik ameliyat yaptırmaktan, bina, yol, liman, asma köprü, havaalanı, tünel, baraj ve nükleer santral inşaatına kadar, küçükten büyüğe, akla gelebilecek olumlu-olumsuz tüm yapım faaliyetleri, eser (istısnâ) sözleşmelerinin konularını oluşturur.

  Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nun 2017/1 sayı ve 20.01.2017 tarihli kararı gereğince; eser sözleşmeleri ile ilgili olarak yerel mahkemelerce verilen kararlardan arsa payı (kat) karşılığı inşaata ilişkin olanlar ile İİK’nın 94/II. maddesine ilişkin kararların temyizen inceleme görevi Yargıtay 23. Hukuk Dairesi’ne; bunların dışında kalan esere ilişkin tüm kararların temyizen inceleme görevi de, 15. Hukuk Dairesi’ne ait bulunmaktadır.

  Görevli Dairelerin, tarihleri ne olursa olsun, ilkelerini içeren ve güncelliklerini koruyan emsal nitelikteki kararlarına da, mümkün olduğu ölçüde, kitapta yer verilmiştir.

  Kitabın nüvesini, ders notları oluşturmaktadır. Kitap, bu niteliği itibarıyla bir içtihat kitabı olmaktan ziyade; okurları, eser sözleşmesi ile tanıştırmayı amaçlamaktadır.

  6098 sayılı (yeni) Türk Borçlar Kanunu’na göre yeniden düzenlenen ve eski - yeni madde karşılaştırması yapılan kitap, bu 4. baskısında da bir kez daha gözden geçirilmiş ve yenilenmiştir.

  Konular, dokuz bölüm hâlinde elealınmış ve deyim yerindeyse; sözleşmenin, doğumundan ölümüne kadar olan tüm yaşamı, sıra takip edilerek, siz değerli okurlara sunulmaya çalışılmış ve daha iyi anlaşılabilmesi için de, zorunlu olarak, bazı tekrarlar yapılmıştır.

  Birinci bölümde; ilgili bazı kavramlar ile bu sözleşmenin mevzuat içerisindeki yerine ve niteliğine değinilerek, hâfızalar tazelenmiş ve eser sözleşmesine girişin anahtarı verilmeye çalışılmıştır.

  İkinci bölüm, eser sözleşmesinin doğumuna tanıklık eden bölümdür.

  Üçüncü bölümde, tarafların borçları sayılmış ve ifa açıklanmıştır. Başka bir anlatımla; bu bölüm, direnime düşmeksizin, karşılıklı yükümlülüklerin yerine getirilmesini, süresinde ifanın gerçekleştirilmesini ve sonunda da, sözleşmenin doğal yoldan sona ermesini açıklayan bölümdür.

  Dördüncü bölüm ise, direnim ve sonuçlarını (geciken ifayı beklemeyi veya ifadan vazgeçerek zararın giderilmesini ya da sözleşmeden dönmeyi) içeren bölümdür.

  Beşinci bölüm, üçüncü kişilerin haklarının açıklandığı bölümdür. Daha ziyade, kat (pay) karşılığı olarak yapılmakta olan inşaattan bağımsız bölüm satın alanların hakları incelenmiştir.

  Altıncı bölümde, eserin meydana getirilişi sırasında vuku bulan kazalar ve bu kazalar karşısında tarafların sorumlulukları elealınmıştır.

  Yedinci bölüm, eser sözleşmelerinin sona erme nedenlerinin toplu olarak özetlendiği bölümdür.

  Sekizinci bölümde, eser sözleşmeleri yönünden, yargı yolu, görev ve yetki kurallarına değinilmiştir.

  Dokuzuncu bölümde de, sözleşme örnekleri ile Yapım İşleri Genel Şartnamesi yer almıştır.

 • 1. Hamur

Eser Sözleşmesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.