sadsad x
asdasd

Endülüs Müslümanlarının Sürgünü

Doğu Kütüphanesi
23,15 TL
15,97 TL
%31 indirim
Kazancınız
:
7,18 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Endülüs Müslümanlarının Sürgünü Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 176
ISBN: 9786055227531
Kapak: Ciltsiz
Ayşe Kılıç
Ayşe Kılıç
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Endülüs Müslümanlarının Sürgünü Kısa Özet

    Hristiyanlar, Kastilya kraliçesi 1. Isabel ile Aragon kralı 2. Fernando döneminde İspanya'da siyasi birliği gerçekleştirmiş, farklı dinlere mensup olan insanları Katolik inancı etrafında birleştirerek dini birliği de sağlamak istemişlerdir. Öncelikle Yahudiler ülkeden kovulmuş, sonra da Müslümanlar ile 25 Kasım 1941 tarihinde yapılan Gırnata antlaşmasının şartlarına uyulmayarak zorunlu vaftizlere başlanmıştır. Sonuçta Müslümanlar, sürülmek ya da zorunlu vaftizlere boyun eğip, takiyye yaparak vatanlarında kalmak arasında tercih yapmak durumunda kalmışlardır. Zaman zaman da kraliyet tarafından zalimce hazırlanmış şartlara uymamak için isyanlar başlatmışlar, ancak bir iyileştirme olmamış, aksine engizisyon tarafından daha sıkı takip, akıl almaz işkencelere maruz kalmışlardır.

    Yaklaşık sekiz yüzyıl İslam hakimiyetinde kalan İspanya'da, Hristiyan din adamları tarafından yürütülen engizisyon politikalarıyla etnik bir temizliğe dönüşmüştür. 3. Felipe döneminde, uygulanan şiddet neticesinde, 9 Nisan 1609'da Müslümanların ülkeden sürülmesine ilişkin kararname, kral tarafından onanmıştır.

    Elinizdeki kitap, Endülüs Müslümanlarının Hristiyan yapılmak için tarihte benzerine az rastlanan asimilasyon politikalarına maruz kalışlarını ve 1609 yılında başlayıp, 1614 yılına kadar devam eden sürgünlerle kendi vatanlarından zorla uzaklaştırılmalarını konu almaktadır. Endülüs Müslümanlarının yaşadığı bu dramın tekrar hatırlanmasının, meydana getirdikleri medeniyetin anlaşılmasına vesile olacağı kanaatindeyiz.

Endülüs Müslümanlarının Sürgünü Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.