sadsad x
asdasd
En İyi 10 Biyografi Kitabı 16 Ağustos 2019

En İyi 10 Biyografi Kitabı

Yaşam öyküleriyle yeryüzünün kimi bilinen, kimi tanınmayan kahramanlarıydı onlar. Edebiyatın sihriyle isimlerini, yaşam öyküleriyle birlikte sayfalara taşıyan yazarların sayesinde edebiyat tutkunları onlarla daha yakından tanışma fırsatı buldular.

Kitap kurtları kiminden ilham aldı, kiminin yaşamından dersler çıkardı. Nihayetinde kitabın son sayfasına geldiklerinde gerçek bir yaşama tanıklık etmenin tatlı ve buruk hazzını duydular. Onlar, yani biyografi türünün en güzel kitaplarına tanık olan kahramanlar, kitap kurtlarının kalplerinde yerlerini aldılar.

BKM Kitap olarak bu hafta en iyi biyografi kitaplarını sizin için bir araya getirdik. Her biri okunduğunda kalplerde yerini alacak özel eserler…

Latife Hanım – İpek Çalışlar

Latife Hanımİpek Çalışlar

“Latife Hanım’ın hayat hikâyesi Türkiye’nin kadınlarının hikâyesidir” diyen gazeteci ve yazar İpek Çalışlar, unutulmaz bir biyografi kitabını okurlara kazandırdı. Latife Hanım, yaşamı, eğitimi, Türk kadınlarına örnek teşkil edilmesi ve Mustafa Kemal Atatürk’e olan aşkıyla siyah beyaz fotoğraf karesinden çıkıp bu kitapla birlikte arka sahnede tarihe tanıklık etmemizi sağlayan bir kahramana dönüşüyor.

Halide Edib – İpek Çalışlar

Halide Edibİpek Çalışlar

Latife Hanım kitabıyla yakın tarihimize farklı bir gözle bakmamızı sağlayan İpek Çalışlar'dan bir kadın biyografisi daha: Hallide Edib. Eğitimi, cesareti, başarıları ve azmiyle tarihi bir karakter olmayı başarmış, yazar, öğretmen, gazeteci ve harp neferi bir kadın olan Halide Edip Adıvar’ın yaşamında yolculuğa çıkıyoruz. İpek Çalışlar'ın, roman akıcılığında kaleme aldığı bu kitap; sabırlı, ayrıntılı bir araştırmaya, tanıklıklara, bugüne kadar gün ışığına çıkmamış mektuplara, arşiv belgelerine dayanıyor. Çalışlar, edebiyat ve siyasetle geçmiş bir ömrün karanlıkta kalmış yanlarını da içeren çalışmasıyla, "Halide Edib gerçeği"ni anlatıyor.

Steve Jobs – Walter Isaacson

Steve JobsWalter Isaacson

Şu an her ne teknoloji kullarak bu yazıyı okuyorsanız şunu bilmekte fayda var. Bir dahi olan Steve Jobs’a çok şey borçluyuz. Yaşam öyküsü, alışanlıkları ve herkese, her şeye rağmen yapmak istediği iş ile ilgili cesurca adımlar atan Jobs, bu kitabın yazımına destek verse de işi bilenine bırakacak kadar kendine ve karşısındaki güven duyan biriydi. Başarıları kadar başarısızlıklarıyla da ilgi uyandıran Jobs’un hayat öyküsü, okuyanlara bu yüzyılda ihtiyaç duydukları ilhamı vermek üzere bekliyor.

Anne Frank’ın Hatıra Defteri – Anne Frank

Anne Frank’ın Hatıra DefteriAnne Frank

İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudi bir ailenin küçük kızı olan Anne Frank, savaş yıllarında yaşadıklarını 12 Haziran 1942 ile 1 Ağustos 1944 arasında tuttuğu günlüğüne aktarmıştı. Savaştan sonra Hollanda halkının Almanlardan gördüğü zulme şahitlik eden tüm belgelerin toplanıp yayınlanması duyurusundan sonra günlüğünü kitaplaştırma kararı aldı. Anne Frank, Bergen Belsen kampında 1945 yılının Mart ayında 15 yaşında öldü. Aileden hayatta kalan tek kişi olan Otto Frank onun günlüğünü yayımladı. Anne Frank'ın Hatıra Defteri, bugüne kadar otuzun üzerinde dile çevrildi ve yaklaşık 16 milyon adet sattı.

Einstein Yaşamı ve Evreni – Walter Isaacson

Einstein Yaşamı ve EvreniWalter Isaacson

Steve Jobs adlı biyografi kitabının yazarı Walter Isaacson’dan bir bilim insanının yaşamı ve evreni ile ilgili bir yapıt daha okumak mümkün. Einstein. 20. yüzyılın en önemli, en tanınan fizik dahisi Albert Einstein’ın hayatını tüm sıra dışı yönleriyle yazıya döken Isaacson, ünlü bilim insanının kafasının nasıl işlediğinden tutun da ilham veren alışkanlıkları ve bakış açılarına kadar uzanan ilginç bir okuma deneyimi sunuyor.

Benim Adım Messi – Michael Part

Benim Adım MessiMichael Part

Futbolun yıldızı, dünyanın hayranlıkla takip ettiği Lionel Messi’nin yaşam öyküsünü konu alan kitap, futbol severler kadar ilginç yaşam öyküleri okumak isteyen kitap kurtları için de son derece çekici bir alternatif. Messi bir çocuktu, futbola aşıktı, babasını çok severdi ve büyüme hormonu çalışmıyordu. O ne babasının nezaket, dürüstlük, azim, kendine hakim olmak, boyun eğmemek kurallarından ne de hayallerini kurduğu futboldan asla vazgeçmedi. Sonunda Barcelona’nın ve dünyanın en başarılı futbol oyuncusu olarak tarihe geçti.

Kızım Amy – Mitch Winehouse

Kızım AmyMitch Winehouse

Onun sesi her dinleyeni kalbinden yakalayıp kulaklarında unutulmaz notalarla kendine özgü bir yer açtı. İngiliz sanatçı Amy Winehouse, müzik, aşk ve tutku dolu yaşamından koptuğunda 27 yaşındaydı. Geriye her dinlendiğinde kalplerdeki yerini derinleştiren bir ses ve o sesin kendi kalemiyle notalara döktüğü şarkılar kaldı. Bir annenin kaleminden Amy Winehouse okuyoruz.

Enver – Murat Bardakçı

EnverMurat Bardakçı

Tarihin önemli isimlerinden Enver Paşa’nın yaşamını ve tanıklıklarını yazar Murat Bardakçı’nın titizlikle ve tüm detaylarıyla kaleme aldığı kitabından okuyoruz. İstanbul'da mütevazi bir ahşap evde başlayıp Hürriyet Kahramanlığı'na ve imparatorluğun en güçlü adamlığına uzanan ama ardından idam mahkûmluğuna ve sürgünlere kadar giden 41 senelik macera dolu bir hayat…

Elon Musk – Ashlee Vance

Elon MuskAshlee Vance

21. yüzyılda tüm dünyanın gözü onun üzerinde: Elon Musk. Tüm güneş sistemini ve gezegenimizi -kendi deyimiyle- oyuncaklarıyla yeniliklere gebe bırakıyor. Şimdi sırada ne var dedirten girişimleriyle çok belli ki gezegenimizde, teknoloji başta olmak üzere, birçok alandaki adımlarıyla izler bırakacak bir isim Elon Musk. Yazar ve gazeteci Ashlee Vance ile bir yemek daveti eşliğinde yaptığı uzun söyleşi, hakkındaki herşeyi merak eden okurları bekliyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk – İlber Ortaylı

Gazi Mustafa Kemal Atatürkİlber Ortaylı

En güzelini en sona bıraktık. Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını pek çok yazardan okuyanlarınız elbette ki vardır. Peki ünlü tarihçi İlber Ortaylı’nın son kitabı Atatürk’ü okuyanınız var mı? Henüz okumadıysanız şimdi tam sırası. İlber Ortaylı kaleme aldığı kitabıyla ilgili şu notu düşüyor: “Tarihin akışını değiştiren, ona mührünü vuran veya büyük tehlikelere mâni olan liderlere her memlekette rastlamak mümkün değildir. Atatürk dünya tarihinin nadiren gördüğü bir dehadır. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, hiçbir mağlup milletin direniş göstermediği zamanda siviller ve askerlerle dünyaya meydan okumuştur.”

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.