sadsad x
asdasd

Edirne’de Neo-Klasik Kentsel Mimari Yapılar

Ceren Yayıncılık

Oral Onur

30,00 TL
22,50 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
7,50 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Edirne’de Neo-Klasik Kentsel Mimari Yapılar Hakkında Bilgiler
Türü: Genel ve Kültür Kitapları
Sayfa Sayısı: 88
ISBN: 9786059490566
Kapak: Ciltsiz
Oral Onur
Oral Onur
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Edirne’de Neo-Klasik Kentsel Mimari Yapılar Kısa Özet

  Bu kitap Edirneli Araştırmacı-Yazar Oral Onur’un vefatından önce (29 Ekim 2013) hazırlamış olduğu özgün çalışmalarından biri olarak Edirne’de Türk Ampir (empire *) üslûbu mimari yapıların kısa tarihini tanıtmak amacıyla babam Oral Onur’un anısına yayımlanmıştır.

  19. yüzyılın birinci yarısının sonlarına doğru Türk sanatını etkileyen Barok ve Ampir üslûpların yansımasını gösteren yapılar İstanbul’dan sonra değişik şehirlerde de (Tekirdağ, İzmir, Konya) kendini göstermiştir.

  18. yüzyılda Türk sanatı tarihi içinde doğan Türk Ampir üslûbu etkisinde Edirne’de kentin mimari karakterini oluşturan bu yapıların kent kimliğinde özel bir yeri olduğu muhakkaktır.

  Edirne’ye damgasını vurmuş ve kentin simgeleri haline gelmiş bu neo-klasik (art nouveau) mimari eserlerin, sosyal tesislerin, binaların zaman içindeki değişimi ve bir kısmının bakımsızlık, ilgisizlik nedeniyle hala harap halde bulunduğu, bazı eserlerin ise doğru bir şekilde restore edilerek kullanıldığı gözlenmektedir.

  Kitabın Edirne kent kimliği ve mimarisinde önemli bir boşluğu dolduracağı ve bu alanda çalışma yapanlara yol gösterici nitelikte olacağı inancıyla siz değerli okuyuculara sunulmaktadır.

Edirne’de Neo-Klasik Kentsel Mimari Yapılar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.