sadsad x
asdasd

Doğumunun 200. Yılında Süyinbay Aronulı

Bengü Yayınları
12,96 TL
10,11 TL
%22 indirim
Kazancınız
:
2,85 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Doğumunun 200. Yılında Süyinbay Aronulı Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer Ülke Edebiyatları Kitapları
Sayfa Sayısı: 132
ISBN: 9786059148160
Kapak: Ciltli
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Doğumunun 200. Yılında Süyinbay Aronulı Kısa Özet

    Süyinbay Aronulı (1815-1898) yılları arasında yaşamış güçlü bir Kazak ozanıdır. Bugünkü Almatı'ya bağlı Jambıl ilçesi Kulansaz yaylasında doğan meşhur ozanın babası Aron Küsepulı, atası Jiyenkul'dur. O, on yaşında şiir söylemeye başlar. Şiir diline vakıftır. Tolğav (lirik şir) jır (destan) ve aytıs (atışma-deyişme) alanlarında dili ustaca kullanır.
    Fakir bir ailenin çocuğu olarak hayata atılır. Görmüş olduğu zorluklar, sosyal hayattaki problemler eserlerinde bir yanda haksızlık yapan, adil olmayan bey ve töreleri eleştirirken bir yandan da yaşadığı dönemdeki bütün bu problemleri kaleme almasına zemin hazırlamıştır dersek hata olmaz.

    Süyinbay Aronulı aytıs" türündeki şiirleriyle daha fazla tanınmıştır. Birçok şairi söz hüneriyle alt eden Aronulı, aytıs ustası Cambıl'ın ?üstadım" diye adını andığı bir akımdır. O, aytıslarında da halkı, halkın problemlerini, zengin bey ve idarecilerin yönetimi ve adaletsizliklerini, dönemin baskıcı siyasetini boy kavgalarını ele almıştır. Aronulı'nın yaşadığı döneme kısaca göz atmak onun şiirlerinde işlediği konular üzerinde daha doğru değerlendirmeler yapmamızı sağlayacaktır.

Doğumunun 200. Yılında Süyinbay Aronulı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.