Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Doğu Afrika Jeopolitiği ve Türkiye'nin Somali Politikası

13,89 TL
10,00 TL

Türkiye`nin Afrika açılımı ve yankıları Türk dış politikası açısından son derece önemli olmakla beraber 2011`in Ağustos ayından bu yana derinleşerek artan Türkiye Somali politikası gerek muhtemel sonuçları gerekse önemi itibariyle titizlikle incelenmesi  gereken bir konudur. Ankaranın Somali politikası artık Afrika politikası için bir test niteliğine bürünmüştür. Bu test hem sonuçları ve yankıları itibariyle Türkiyenin muhtemel Afrika politikasını önümüzdeki süreçte şekillendirecek hem de Afrika devletleri ve diğer ülkelerin Türkiyeye yönelik bakış açısını şekillendirecektir.

Türkiyenin Somali politikası bir çok açıdan Türkiye için bir tür ilkleri barındırmaktadır. İlk defa bilmediği bir coğrafyada devlet inşası denilebilecek şekilde bir politika uygulamaya başlayan Türkiyenin Somali Politikası hem Ankaradaki kurumsal yapılar arasında hem de devlet kuruluşları ile sivil toplum arasında yeni ilişki türleri geliştirmesi dolayısıyla dış politika yapımında yenilikler getirmniştir. Artık bir nevi Türkiyenin bir iç sorunu haline gelmiş olan Somali sorunu nadir bir şekilde muhalefetten iktidara bütün siyasal partilerin destek vermesi sonucu geniş bir konsensüsün olduğu az sayıdaki dış politika konularındandır.

Bu çerçevede bu kitap şu ana kadar konu ile ilgili üretilen genel literatür ve tartışmaları değerlendirmesi yanında hem alanda yapılan mülakatlardan hem de konu ilgi çeşitli kurumların katıldığı çalıştay sonuçlarından beslenmiştir. Elinizdeki bu çalışma Türkiyenin kurum ve kuruluşlarının Somalideki faaliyetlerine yönelik bir bakış açısı vermeyi amaçlasa da asıl amacı "Somali`ye nasıl bakmalı? "sorusuna bölgesel ve küresel ölçekten bir analiz sunmaktır. Türkiyenin Somali tecrübesini değerlendiren bir tür paradigmatik bakışta sahip yol gösterici çalışmaların artık bir zorunluluk olduğu gerçeğini göz önüne alan bu çalışma bu konuda öncü ve mütevazi bir katkı sağlamak amacındadır.