DİVAN EDEBİYATINA YENİDEN BAKIŞ

Yapı Kredi Yayınları

Nuran Tezcan

65,00 TL
42,25 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
22,75 TL
DİVAN EDEBİYATINA YENİDEN BAKIŞ Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 384
ISBN: 9789750836886
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Nuran Tezcan
Nuran Tezcan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • DİVAN EDEBİYATINA YENİDEN BAKIŞ Kısa Özet

  Nuran Tezcan’dan eski edebiyata yeni bakışlar.

  Nuran Tezcan’ın Divan edebiyatı üzerine seçilmiş ve gözden geçirilmiş makalelerinden oluşan bir kitap Divan Edebiyatına Yeniden Bakış.

  Aşk mesnevilerindeki kadın-erkek, aşk-iktidar süreçleri; şiirin ve şairin toplumsal-kültürel konumu; Lamiî Çelebi araştırmaları ve eserlerindeki kadın imajı; Halil İnalcık’ın Şair ve Patron ve Has-bağçede ‘ayş u tarab kitaplarında şair-sultan, edebiyat-siyaset ilişkileri; Türkçe edebiyatın tarihsel dönüşümlerinde toplumsal, kültürel ve siyasal dinamikler; Fuad Köprülü’nün edebiyat tarihçiliği gibi eski/yeni edebiyata ilişkin pek çok konu bu kitapta ele alınıyor, tartışılıyor.

  Eski edebiyata çağdaş kuramların yöntemleriyle yaklaşmanın, toplumsal ve siyasal tarihin merceğinden bakmanın açacağı ufukları gösteren, edebiyatımızın köklerine meraklı okuru doyuran değerli bir kitap Divan Edebiyatına Yeniden Bakış.Nuran Tezcan önsözünde kitabın ana fikrini şöyle diyor: *On dokuzuncu yüzyılda Batılılaşma sürecinde Divan edebiyatına yöneltilen eleştirileri günümüzde tersine çevirerek rehabilite etmek yerine bu edebiyatın dayandığı toplumsal zihniyeti, estetiğin kalıbı içindeki insan gerçeğini somutlayarak görmeye çalışmak daha doğru olacaktır. Bu edebiyatı yok saymak yanlış olduğu kadar, kutsamak da bilimselliğe aykırıdır. Bunun yolu Divan edebiyatı incelemelerinin metin yayını odaklı olarak kalmayıp metnin toplumsal tarihin içindeki gerçeklerle sorgulanarak incelenmesinden geçer. Bu amaçla hem metin yayını odaklı hem de irdeleyici incelemelerden oluşan bu makale seçkisiyle Divan edebiyatını bir Osmanlı kültürel mirası olarak yeniden değerlendirmeye katkıda bulunmak istedim.*

 • 2. Hamur

DİVAN EDEBİYATINA YENİDEN BAKIŞ Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.