Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Direnişten Dirilişe İstiklal Marşı Yolculuğu

30,00 TL
25,50 TL

İstiklâl Marşı, Milli Mücadele`nin bütün cephelerinde, büyük zafer yolunda adeta milletiyle beraber Kuvayı Milliye içerisinde yer alarak "Büyük Taarruz"a koşan kahraman ordumuzun bir ferdidir. Şairiyle, milletiyle vücut bulmuş bir metindir. Bu yönüyle, o dönemde zafere korku ve şüphe ile bakanların yanı sıra Milli Mücadele`nin mutlaka zaferle sonuçlanacağına inanmış olan halkımızın fikirlerine de büyük bir milli, manevi kuvvet sağlamıştır.
İstiklâl Marşı, mesafesi her bir insanımızın, yani milletimizin gönül dünyasınca olan; dünya var oldukça da var olacak olan bir büyük halk koşusudur. Çünkü bu koşuda durup dinlenmeksizin koşan şairinin kaleminden doğmuş, 12 Mart 1921 tarihinde de milletinin nüfusuna kaydolmuştur...
Bu çalışmamızda, şairliğin verdiği sanatçı ruhunu savaşçı ruhuyla kendi milletine, medeniyetine bir karşı koyuş, bir aykırı duruş olarak değil de yeri geldiğinde savaşçı ruhuyla rahatını tepip düşmana karşı koyuş ve duruş göstererek milletini motive etmeye kullanan Milli Mücadelemizin önemli kahramanlarından Mehmet Âkif`in ``İstiklâl Marşı`` yürüyüşünü ele aldık.
Âkif burada doğdu, bunları okudu, bunları yazdı, şöyle büyük sanat adamıydı, böyle büyük şiiri vardı falan gibi beylik cümlelerle değil; Âkif`i milleti ve devleti için attığı adımlarıyla, toplumu inşa eden yürüyüşüyle, yani eylemi ve gayretiyle işaret ettik.
12 Mart 1921 tarihinde kabul edilerek anayasamızla da yeri belirlenen İstiklâl Marşımızın 12 Mart 2021`deki 100. Yılı vesilesiyle aslında marşımızın hikâyesini işaret etmeye çalıştık.