sadsad x
asdasd

Dini-Tasavvufi Halk Edebiyatı Metin Tahlilleri

Kitabevi Yayınları

Erman Artun

13,89 TL
9,45 TL
%32 indirim
Kazancınız
:
4,44 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Dini-Tasavvufi Halk Edebiyatı Metin Tahlilleri Hakkında Bilgiler
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 263
ISBN: 9786054208524
Kapak: Ciltsiz
Erman Artun
Erman Artun
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Dini-Tasavvufi Halk Edebiyatı Metin Tahlilleri Kısa Özet

  Bu kitapta dinî-tasavvufi halk edebiyatı geleneği; tasavvufa genel bakış, tasavvufun Anadolu’da oluşumu, motifleri, tematik bakış ve genel özellikleri yönleriyle incelendikten sonra örnek metin tahlilleri yapılacaktır.

  Metin tahlili, bir edebi eseri bütünlüğü içerisinde bütünü oluşturan her türlü ögenin (anlam, yapı, dil, üslup) belli bir yöntemle ele alınıp incelenmesi, değerlendirilmesi, yorumlanmasıdır. Metin tahlilinde, şekil özellikleri, yazım özellikleri, dil ögeleri, edebi sanatlar, düşünce, duyuş, ayet, hadis, kıssa gibi özellikler incelenir.

  Metnin çözümlenme amacı, eseri; içerik, yapı, dil ve üslup yönünden anlamaktır. Her okuyucunun edebi eserin dilini çözüp onun semboller dünyasına bütünüyle nüfuz edebilmesi, mesajını tam ve doğru anlayabilmesi estetik zevkle mümkün olur.

  Dinî-tasavvufi halk edebiyatı geleneğini bilmeden, dinî - tasavvufi şiirin, tarihsel ilgisini kavramak, anlamak, yorumlamak, çözümlemek, düzeyli bir şiir eleştirisi yapmak mümkün değildir. Dinî-tasavvufi şiirin, inceleme veya çözümlemesinde şiirin bütünlük içindeki varlığını sağlayan ruhu ve metnin tarihsellikle ilgili bağı göz ardı edilmemelidir.

   

Dini-Tasavvufi Halk Edebiyatı Metin Tahlilleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.