Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Din Eğitimi Açısından Kur’an’da Hz. İbrahim

25,00 TL
20,00 TL

Peygamberler yüce Allah`tan aldıkları yetkiyle insanlığa rehber olma görevini üstlenmiş seçkin bireylerdir. Kur an 1 Kerim bu kutlu silsileyi oluşturan şahsiyetlerin bazılarının hayatlarını ve tebliğ süreçlerini her şeyden önce eğitim amaçlı olarak anlatır. Böylece Kur`an ı Kerinfde bahsedilen peygamberlerin hayatlarını bu yönüyle ele almanın önemi bir kat daha artar.

Gerek Kitab ı Mukaddes gerekse Kur`an ı Kerim incelendiğinde Hz. İbrahim`e seçkin bir konum atfedildiği görülür. Kur`an ı Kerim`de Hz. İbrahim`in kişiliği tebliğleri öğretisi hatta ailesi ve çevresiyle olan ilişkileri onun tevhit inancı ile ilgisi sebebiyle konu edilmiştir. Bu manada şirkle mücadelenin en güzel örneklerinden biri bütün yaşantısıyla Hz. İbrahim olmuştur.

Hz. İbrahim`in insanlığı Allah`a teslim olmaya İslam`a daveti Kur`an ı Kerim`de açıkça bildirilmekte olup bu davetin en önemli yönü insanı hayatı kainatı anlayabilmenin önemli bir vasıtası olan ve bireyleri batılın zincirlerinden kurtararak asıl özgürlüğüne ulaştıran tevhit inancı nı akıl ve vicdanlara benimsetmek oimuştur.Bu çalışmamızda Hz. İbrahim`i konu edinen ayetleri din eğitiminin verileri ışığında incelemeye çalıştık. Bu esnada onun yaşamında günümüz din ve ahlak eğitimine ışık tutabilecek önemli bilgiler kayda değer esaslar olduğunu gördük. Kur`an ı Kerim`de Hz. İbrahim`in insanlığa mesajının doğru ve sağlam bir din eğitimi vermek isteyen eğitimciler için bir rehber olması gerektiği sonucuna ulaştık