sadsad x
asdasd
8,00 TL
7,20 TL
%10 indirim
Kazancınız
:
0,80 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Dilin Gizil Gücü Hakkında Bilgiler
Türü: Eleştiri-İnceleme-Kuram Kitapları
Sayfa Sayısı: 112
ISBN: 9786056040702
Kapak: Ciltsiz
Hüseyin Atabaş
Hüseyin Atabaş
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Dilin Gizil Gücü Kısa Özet

    Edebiyat, düşünme ve yaratma aracı olan dilin özgürleştirici gücünü kullanarak insanı algılamaya, anlamaya, yaratmaya, paylaşmaya, sevgiye ve barışa götüren yollardan biridir. Bugün anladığımız biçimde söylersek, edebiyat; yazınsal metinler aracılığıyla, insanı öteki insanların serüveni içinde yaşatmak, geçmişle gelecek arasındaki kıstırılmışlıktan taşırmak için insanın düş gücünü geliştirmek, yeni yorumlara kapı aralayarak insanı tek boyutluluktan kurtarmak, çevresinin ayrımına vardırmak, bireyselciliğin bencilliğinden kurtarmak işlevleriyle yükümlüdür. Yani varolan gerçekliği, bir başka deyişle, nesnel gerçeliği değiştirip dönüştürerek yeni insanı oluşturma edebiyatın alanı içindedir. Edebiyat ve sanat ve yeni insanı başkalarında, başkalarını kendisinde yaşatır duruma getirir.

    Edebiyat türlerinden biri olan şiir ise; görünürdeki sözün, arkasındaki duygu, düşünce, duyalılık ve anlandan oluşan dilsel bir örüntü, yapısal bir bütünlüktür. Şiiri şiir yapan sözsel doku, günlük verili dilde ya da düzyazı dilinde kulluandığımızdan farklıdır. Yani şiir, dilin genleriyle oynama, doğal dilden yeni ve daha önce bilinmeyen, kullanılmamış biçimde anlamlar ve duyarlıklar elde etme işidir. Kısaca. şiir, şairin dil ile girdiği savaşımın sonunda ortaya çıkar.

    Şair Hüseyin Atabaş, Dilin Gizil Gücü / Şiir Sanatına Giriş adını verdiği bu kitapçıkta, elli yıl emek verdiği şiirin ne olduğunu anllamak isteyenlere, daha fazla zaman yitirmemeleri için yardımcı olmaya çalışıyor.

Dilin Gizil Gücü Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.