sadsad x
asdasd

Devlet-i Aliyyeden Günümüze Ebru Sanatı

İnkılab Yayınları

Ömer Faruk Dere

60,00 TL
42,00 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
18,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Devlet-i Aliyyeden Günümüze Ebru Sanatı Hakkında Bilgiler
Türü: Geleneksel Sanatlar Kitapları
Sayfa Sayısı: 176
ISBN: 9786054194285
Kapak: Ciltsiz
Ömer Faruk Dere
Ömer Faruk Dere
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Devlet-i Aliyyeden Günümüze Ebru Sanatı Kısa Özet

  Başlangıçta kağıt süsleme sanatı olarak ortaya çıkan ebrû, Osmanlı'da daha çok hat sanatının yazı zemininde ve kenar süslemelerinde ve kitap cildlerinde sıkça kullanılmıştır.

  Asya'da zuhur edip İran ve Anadolu topraklarında yaşayan ebrû sanatı, 17. yüzyılda Avrupa'ya geçene kadar Devlet-i Aliyye'de, özellikle İstanbul'da icra edilmekteydi. Geleneğimizde diğer sanatlar gibi ebruculuk eğitimi de usta-çırak ilişkisi içinde gerçekleşmiştir.

  Yakın zamana kadar Batı'da Türk Kâğıdı ve Türk Mermer Kâğıdı olarak bilinen ebru, geçirdiği uzun bir fetret dönemi sonrasında yeniden bu topraklarda neşvü nema bulmaktadır. Şüphesiz, bunda bu sanata gönül veren ve hayırla yâdettiğimiz ustalarımızın gayretlerinin payı büyüktür. Günümüzde bu sanata olan ilgi en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen bu alanda yapılan yayınlar ise ne yazık ki bir hayli azdır.

  Yayınevimiz, ebru sanatının tarihçesi, uygulaması ve örneklerinin sunulduğu bu çalışmanın, ebru sanatına yeni başlayanlara ve ilgi duyanlara faydalı olacağı ümidindedir.

Devlet-i Aliyyeden Günümüze Ebru Sanatı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.