sadsad x
asdasd

Dersim Şairi Sey Qaji 1860-1936

Duvar Kitabevi

Daimi Cengiz

130,00 TL
104,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
26,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Dersim Şairi Sey Qaji 1860-1936 Hakkında Bilgiler
Türü: Antoloji Kitapları
Sayfa Sayısı: 528
ISBN: 9786257680264
Kapak: Ciltsiz
Daimi Cengiz
Daimi Cengiz
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Dersim Şairi Sey Qaji 1860-1936 Kısa Özet

    Altı bölümden oluşan elinizdeki bu kitap, Sey Qaji`nin yaşamı, kılamları (lewıki/lawiki) ve manileri hakkında 30 yıllık alan araştırması ve bir nevi sözlü tarih çalışması olan yazarın, kaynak kişilerden yaptığı derlemeleri, söyleşileri ve değerlendirme yazılarını içermektedir. Kitap ayrıca bu çalışmaya destek veren ve Sey Qaji üzerine çalışmaları olan Dersim kökenli ve Dersim dostu araştırmacıların söyleşilerini ve değerlendirmelerini de kapsamaktadır.

    Kitaba, yazarın şair hakkında geçmişte yazdığı kendi yazıları ve söyleşileri dışında, yine geçmişte Berhem Dergisi`nde yayımlanan Mustafa Düzgün ve Dewres (Ali Gültekin)`in Sey Qaji`ye dair söyleşi ve değerlendirme yazıları da alınmıştır.

    Geçmiş dönemde yayımlanan bazı yazılar kitaptaki diğer yazılarla birarada düşünüldüğünde bazı tekrarları ve eksiklikleri içerebilir. Kimi metinler içinde yer alan mani, kılam veya bazı değinmeler sık sık tekrarlandığı için can sıkıcı olabilir. Ancak bu gibi tekrarlar geçmişte yayımlanmış metinler içinden çıkarıldığında metnin anlaşılmasında bazı tahribatlara neden olacaktır. Bu nedenle çıkarmayı uygun bulmadık. Söyleşi metinleri ve diğer yazılarda adı geçen kılam ve manilere kılam ve mani bölümlerinde tekrar yer verdik. Yine "Sey Qaji Manileri" bölümünde yer alan kimi manilere, bazı kılam ve kılama konu olan kişi veya olaylarla ilgili olduğu için ve de kılamın öyküsünün daha iyi anlaşılması için, kılama dair açıkla-ma metni içinde tekrar yer verildi.

Dersim Şairi Sey Qaji 1860-1936 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.