25,00 TL
16,75 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
8,25 TL
Dersim 1938 Hakkında Bilgiler
Türü: Anı Mektup ve Günlük Kitapları
Sayfa Sayısı: 182
ISBN: 9786059988506
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2016
Hüseyin Aygün
Hüseyin Aygün
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Dersim 1938 Kısa Özet

  Elinizdeki kitap, Dersim katliamını yaşamış Hacı Hıdır Ataç`ın anı defterlerinden ve devlet arşivlerinden derlenip ilk kez günışığına çıkarılan belgeler, raporlar ve haritalardan oluşmaktadır.

  Hacı Hıdır Ataç, yıllardır sakladığı defterini 2002 yılında bu kitabın yazarına ulaştırdığında, "Bak bakalım işe yarar mı?" diye sorar, sonra da "vasiyetimdir; bunu ben öldükten sonra kitap yap" der. Ataç, başlarına gelen "ol felaketi" çevresine hep anlatmış, yaşananlar unutulmasın diye de defterine yazmıştır.

  Defter "4. Müfettişlik Bölgesi`ni, Gahmut Karakolu`nun kaldırılmasını, Haydaranlı Kamer Ağa`yı, "askerin Zel dağına gelişi"ni, 1938 Askeri Harekâtı`nı ve katliama götürülmelerini, 1939`dateslim olmalarını, Sinop Boyabat`ta dokuz yıl sürgünde kalmalarını, 1950`de köye geri dönüşlerini ve Dersim Islahı’nı anlatır.

  Kitaptaki belgeler, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğümdeki Türkçe ve Osmanlıca olarak kaleme alınmış "Dersim Belgeleri"nin küçük bir kısmıdır.
  Rapor, telgraf, not, şifre, harita, kararname, mektup ve diğer belgelerden oluşmaktadır. Arşivdeki belgelerin hepsinin açıldığını düşünmemekle beraber, biz elde edebildiklerimiz arasında yeni, temsili ve ilginç sayılabilecek olanları kitabımıza aldık. Haydaran bölgesinde insanların başına neler geldiğini ortaya koyan yazılara da yer verdik.

 • 1. Hamur

Dersim 1938 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.