sadsad x
asdasd

Calvino’yu Niçin Okumalı?

Kanguru Yayınları
12,04
9,87
%18 indirim
Calvino’yu Niçin Okumalı? Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma-İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 159
ISBN: 9789944146579
Boyut: 13.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya

Calvino’yu Niçin Okumalı? Hakkında Yorumlar

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Calvino’yu Niçin Okumalı? Kısa Özet

  "Calvino tekniği dersek eğer; öncelikle çok ciddi bir eksiltmeyle akrşı karşıya olduğumuzu bilmeliyiz. Eksiltme, zamanın hızlanmasına ve hızın bir ideolojiye dönüştüğü mikrosanayi döneminde, hızı azaltmak için kullanılmaktadır. Böylelikle Calvino, eksiltme ve yoğunlaştırma çalışmalarını, metnin estetik yapısı olarak kullanır.

  Calvino tekniğinde biçimde belirgin olarak öne çıkar. Bu Calvino öğretisi olmasa da, Calvino eliyle geliştirilmiş, metnin içeriğini özgürleştirici bir hal almıştır. Calvino'da biçim içerik için bir çalışma alanı olarak kullanılır. Somut karşısında olasılıklar, düş gücü, zihinsel - imgesel tasarımlar Calvino metinlerinin belirgin özellikleridir. Denilebilir ki; Calvino'nun 'sürekli muhalefet kimliği' olasılık algısı, düş gücü ve zihinsel - imgesel tasarımlar içindedir. Sürekli muhalif kimliği, onun eksilterek kurduğu metinler içinde büyük boşluklar bırakmasını sağlar. Bu boşluklarda okur, hem korunur, hem de yapayalnız bırakılır. Calvino boşlukları diyebileceğimiz kara delikler, emtnin zamanı açısından ayrıca önemlidir. Metne her yaklaşımda, emtnin zamanı, okurun hemen şimdi zamanını tutar ve okuru bir çok zaman içinde gezdirir. Metnin içine girerken, okur belli bir sağduyu taşısa da, metinden çıkarken, okur tam bir şaşkınlık içindedir. Boşluklardan boşluklara zaman atlamalarıyla kurulan metinlerde, gerçeğin her şey olamdığını da ondan öğrebir okur. Gerçek, daima kendisinden daha fazla bir şeydir Calvino'da.

  Calvino'nun edebiyata getirdiği en önemli özelliklerden birisi de, yazar, öznenin çalışma alanının sınırlandırılamayacağıdır...

  Calvino, yazın dünyamızın aynalarından birisidir ve bu aynaya her bakan binbir yüzle karşı karşıyadır."

  - Aydın Şimşek

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.