sadsad x
asdasd

Çağdaş Türk-Rus İlişkileri - Sorunlar ve İşbirliği Alanları 1992-2005

Tasam Yayınları
25,00 TL
21,25 TL
%15 indirim
Kazancınız
:
3,75 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Çağdaş Türk-Rus İlişkileri - Sorunlar ve İşbirliği Alanları 1992-2005 Hakkında Bilgiler
Türü: Uluslararası İlişkiler, Dış Politika Kit
Sayfa Sayısı: 344
ISBN: 9789756285237
Kapak: Ciltsiz
Oleg A. Kolobov
Oleg A. Kolobov
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Çağdaş Türk-Rus İlişkileri - Sorunlar ve İşbirliği Alanları 1992-2005 Kısa Özet

  Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin tarihi 15. yüzyılın sonlarına dayanmaktadır. Asya ve Avrupa kıtalarında bulunan devletlerin kaderini önemli ölçüde etkileyen bu ilişkiler tarih boyunca inişli çıkışlı seyir izlemiş, Karadeniz, Kafkaslar ve Balkanlar iki ülke arasında zaman zaman savaşlarla sonuçlanan rekabete sahne olmuştur.

  20. yüzyılın başında SSCB ve Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası siyaset sahnesine çıkmasından sonra ikili ilişkilerde önemli gelişmeler yaşanmıştır.2. Dünya Savaşı'ndan sonra uluslararası siyasetin niteliğini belirleyen 'Soğuk Savaş' döneminde ise iki ülke ilişkilerinde sorunlar ortaya çıkmıştır.

  SSCB'nin dağılmasının ardından, bağımsızlığını kazanan diğer devletler gibi, Rusya Federasyonu ile Türkiye arasındaki ilişkilerde de yeni dönem başlamış, özellikle 1990'lı yıllarda bu alanda çok hızlı bir gelişme yaşanmıştır. Günümüzde ise Türkiye ve Rusya birbirinin önemli stratejik ortağı konumundadırlar.

  Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler sadece bu iki ülke için değil, aynı zamanda bölgedeki diğer ülkeler için de büyük önem arz etmektedir. Bulundukları bölge ile tarihi, kültürel ve etnik bağları olan Türkiye ve Rusya arasında barış ve karşılıklı çıkarların korunmasına dayanan verimli bir işbirliğinden diğer bölge ülkelerinin de kazançlı çıkacağı kuşkusuzdur.

  Nijniy Novgorod Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Oleg. A. Kolobov, Prof. Dr. Aleksandr A. Kornilov ve Dr. Fatih Özbay tarafından kaleme alınan bu kitap, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerde 1990'lı yılların başından günümüze dek olan dönemde yaşanan gelişmelere ışık tutması açısından büyük öneme sahiptir. Kitapta iki ülke ilişkileri tarihi, sosyo-kültürel, siyasi ve ekonomik açılardan kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutulmuş, ikili ilişkilerde mevcut olan sorunlar tespit edilmiş, bunların çözümü ve işbirliğinin artırılmasına yönelik somut önerilerde bulunulmuştur.

  Türkiye-Rusya ilişkileri konusunda Türkiye'de yayınlanan en kapsamlı çalışmalardan birisi olan Çağdaş Türk-Rus İlişkileri kitabı, bu konuda araştırma yapan uzmanlara ve konuya ilgi duyan bütün kesimlere faydalı olacak ve önemli bir boşluğun doldurulmasına katkıda bulunacaktır.
  Süleyman Şensoy, Tasam Başkanı

Çağdaş Türk-Rus İlişkileri - Sorunlar ve İşbirliği Alanları 1992-2005 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.