sadsad x
asdasd
Milli Mücadele Yıllarını Anlatan Kitaplar 04 Eylül 2020

Milli Mücadele Yıllarını Anlatan Kitaplar

       Topraklarımızdan tüm dünya ülkelerine yükselen ses, bir kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesinin dillere destan olacak sesiydi. O sesler, şehitlerin ve gazilerin kanına karıştı, bugünlere kadar ulaştı. Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluşunda ve bu topraklarda yaşayan halkların bağımsızlığında adım adım işlenmiş bir kahramanlık hikayesini hem dönemin tanıklarından hem de gerçek ile kurgunun buluştuğu romanlardan okumak isteyenler için BKM Kitap Blog olarak Milli Mücadele yıllarını anlatan kitaplar listesini hazırladık.

       Kurtuluş Savaşı’nı konu alan romanlar ve Milli Mücadele dönemini anlatan eserler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin destansı kuruluş hikayesini yakından kavramak, konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olma şansı yakalayacağınız bu okuma listesi, kütüphanenizin bir yerinde mutlaka bulunmalı. Temalı okuma yapmak isteyenler kadar Kurtuluş Savaşı yıllarını ve Milli Mücadele dönemini merak eden her yaştan kitap kurdu için o yılları etraflıca anlaşılır kılan en iyi kitapları bir araya getirdik. Dünyayı şaşkına çeviren ve verilen mücadele karşısında ülkelerin şapka çıkarttığı dönemin tüm ayrıntılarını tanıkların ve araştırmacıların kaleminden anlatan eserler işte bu yazımızda …

Türk’ün Ateşle İmtihanı – Halide Edip Adıvar

       Türk’ün Ateşle İmtihanıHalide Edip Adıvar

       Kurtuluş Savaşı yılları ya da Milli Mücadele Dönemi denince ilk akla gelen isimlerden ve kitaplarından biriyle listemize başlayalım. Halide Edip Adıvar, Kurtuluş Savaşı yıllarında ‘onbaşı’ unvanına layık görülmüş, gerek kalem gerekse saha mücadelesinde bağımsızlık için fedakarlıklarda ve çabada bulunmuş simge isimlerden biri. Onu, Sultan Ahmet Meydanı konuşması ile tarihe geçiren süreç, listemize aldığımız bu Türk’ün Ateşle İmtihanı kitabıyla döneme tanıklıklarını anlatmasına vesile olduğu kadar Ateşten Gömlek romanını da yazmasına neden oldu. Halide Edib Adıvar’ın çocukluk günlerinden 1918'e kadarki anılarını kaleme aldığı Mor Salkındı Ev’den sonra ikinci anı kitabı olan Türk 'ün Ateşle İmtihanı, 1918'den 1923 sonlarına kadar olan dönemi anlatıyor. Kurtuluş Savaşı sırasında yaşananlar, yazarın gözlemleri, Milli Mücadele anıları, usta yazar Halide Onbaşı'nın kaleminden sizlere ulaşıyor.

Yaban- Yakup Kadri Karaosmanoğlu

       Yaban - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

       Milli Mücadele Dönemi romanlarının ilk sırasında yer alan bir eser olan Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun başyapıtı olarak kabul edilmesinin yanı sıra bir yazar olarak üslup ve kurgusunu da gözler önüne sererek doğrusu hayranlık uyandırıyor. Yaban, ilk defa 1932 yılında okuyucuyla buluşmuştu. O günden bugüne okunmaya devam eden romanda zaman aralığı olarak Birinci Dünya Savaşı’ndan Sakarya Meydan Muharebesi’nin sonuna kadar geçen süre ele alınıyor. Yaban, söz konusu dönemde köylerin ve köylülerin durumunu ele alarak kurtuluş mücadelesine farklı bir açıdan bakabilmeyi başarıyor. Yazar böylece kurgusal karakterlerle aydın-köylü çatışmasını da başarılı bir şekilde okurlarına sunuyor. Yaban ayrıca, milli mücadele dönemindeki koşulların zorluğunu da bir kez daha gözler önüne seriyor.

Milli Mücadele Hatıraları – Ali Fuat Cebesoy

       Milli Mücadele HatıralarıAli Fuat Cebesoy

       Milli Mücadele Dönemi, romanlarla okununca kurgusal da olsa gücünü gerçek yaşamdan aldığı için daha bir cazip hale geliyor. Ali Fuat Cebesoy, Kurtuluş Savaşı yıllarının önemli tanıklarından biri olmasının yanında bunu kalemine geçirip okurlara Aliş ile Zeynep ‘in destansı aşklarının romanı armağan etmiş değerli bir isim. Cebesoy, Milli Mücadele Hatıraları kitabında; 93 harbi sırasında Plevne’nin, Gazi Osman Paşa’nın, katledilen yüz binlerin, göç yoluna düşen milyonların hikayesini anlatıyor.

Zeytindağı – Falih Rıfkı Atay

       ZeytindağıFalih Rıfkı Atay

       Mustafa Kemal Atatürk’ün silah ve yol arkadaşı Falih Rıfkı Atay’ın Zeytindağı adlı eseri Milli Mücadele Dönemi eserlerinin en önemlilerinden biri olarak kabul edilir. Bu bakımdan Atay’ın tanıklığı önemli bilgiler de içerir. Özetle; insanın kanını donduran tarihi bir süreci "bir imparatorluğun çöküşünü" o zamana göre en duru Türkçeyle karşımıza getiren Atay, Kurtuluş Savaşı yıllarının en çetin süreçlerini adeta kelimelerle çiziyor kitabında. Kitapta Mehmetçiğin Yemen'de, Aden'de, Kanal'da, Gazze'de, Arap Çölleri'nde nasıl kırıldığını, yenilgiden sonra bir vagon dolusu mecidiye altınının nasıl bırakıldığını okuyacaksınız. Falih Rıfkı, Zeytindağı kitabıyla tarihimize bir belge olarak kalırken Milli Mücadele yıllarının sarsıcı hikayelerini de içinde barındırıyor.

Çocuk Davamız – Kazım Karabekir

       Çocuk DavamızKazım Karabekir

       Milli Mücadele Dönemi’nin Doğu cephesinin efsanevi komutanı Kazım Karabekir, aynı zamanda ‘yetim babası’ olarak da tarihe adını yazdıran bir değerli kişilikti. Çocuk Davamız, Kâzım Karabekir'in çocuk, aile ve eğitim hakkındaki görüşlerini yansıtan bir eser. Birinci Dünya Savaşı sonrası Anadolu'da sefalet içindeki anası babası ölmüş kimsesiz çocuklar için oluşturduğu kurumları ve onların eğitimine verdiği önemi Türk milletine kanıtlayan bu eser, Kurtuluş Savaşı komutanlarının aynı zamanda yüce karakterlere sahip birer insan olduklarını da gözler önüne seriyor.

Atatürk’ten Anılar – Kemal Arıburnu

       Atatürk’ten AnılarKemal Arıburnu

       Atatürk'ün düşüncelerini ve kişiliğini ortaya koyan ve değişik yönleriyle Mustafa Kemal’i anlatan bu eserle listemize devam ediyoruz. Kemal Arıburnu, Türkiye Cumhuriyeti’nin baş mimarı Atatürk’ü anılarıyla kaleme alarak O'nu diğer tüm yönleriyle okuyuculara aktarma çabası içerisinde. Gönüllerdeki Atatürk’ün yanı sıra yaşamın içindeki Atatürk’ü merak edenler, etkileyici, akıllarda iz bırakan, kalplere dokunan ve birer ders niteliği de taşıyan anılarla bir ulusun mimarını daha yakından tanıma fırsatı buluyorlar. Zira bir insanı anlamadan, bir ülkeyi anlamak mümkün olamaz.

Küçük Ağa - Tarık Buğra

       Küçük Ağa - Tarık Buğra

       Gelmiş geçmiş en iyi romancılardan biri olan Türk edebiyatının değerli yazarı Tarık Buğra’nın başyapıtı niteliğindeki Küçük ağa eseriyle listemizi sürdürelim… Küçük Ağa, Milli Mücadele yıllarını çarpıcı bir hikayeyle ele alıyor. Gerçeklerden ilham alan roman, aynı dönem için yazılan birçok eserden farklı olarak küçük bir kasabada geçiyor. Mikrodan makroyu okumayı daha incelikli bulanlar için önerebileceğimiz roman, Milli Mücadele’ye yerel direnişçi ve çetelerin bakış açısını ele alıyor. Kurtuluş Savaşı yıllarında yerelden ulusala güçlenen bir mücadele olarak başarıyı kaçınılmaz kılan zaferi düşünecek olursak romanın mikroya bakışı daha da doğru kabul edilebilir. İlk olarak 1963 yılında yayımlanan roman, belki de tüm bu başarılı bakış açıları ve elbette ki akıcı dili sayesinde halen okunuyor. Küçük Ağa romanında başkahraman, İstanbul’dan gelen bir aydın olarak Anadolu insanına karşı kötümser düşüncelerini benimseyici düşüncelere bırakıyor. Eser, farklı görüşleri ele alırken bu tarafların bakış açılarını okurlara sunuyor.

Üç İstanbul – Mithat Cemal Kuntay

       Üç İstanbulMithat Cemal Kuntay

       Diğerlerine göre gücü aynı olsa da gölgede kalmış eserlerden biri olan Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay’ın en bilinen eseri. Romanın en dikkat çekici kısmı kurgu karakterlerle birlikte hikayeye destek veren gerçek tarihi karakterlerin de olması. Ustaca kurgulanmış eser, okuyanları karanlık Abdülhamit döneminden alıp İstanbul’un kadim mekanlarında dolaştırarak destansı bir dönemin tanıklığını okurlarına sunuyor. Sürükleyici roman, Milli Mücadele Dönemi’ne İstanbul’dan bakıyor.

Kalpaklılar – Samim Kocagöz

       KalpaklılarSamim Kocagöz

       Kendi kitabına kaynak olan Milli Mücadele yılları için, “Türkiye’yi yağmaya gelen 1919 yılının sömürgecilerine karşı kabaran öfke, o yılların öfkesidir; o yılların hiddetidir. Ama bugün de sömürgeciliğe karşı duyulabilecek öfkenin aynıdır elbette” diyen Samim Kocagöz, bilinen ve gerçeklere dayanarak kaleme aldığı bu eserinde bir dönemi okurlarına ayrıntılarıyla sunuyor. İngilizlerin kumandasındaki Yunan ordusunun 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal günlerinden, gazeteci Hasan Tahsin’in karşı koymasıyla çaktığı ilk kıvılcıma, cephelerdeki Mehmet’lerden dağlardaki efelere, askerlere cephane taşıyan kadınlardan çocuklara kadar tüm Anadolu’ya ithaf edilmiş bu eser, Kalpaklılar, Samim Kocagöz’ün belgelere dayanarak ele aldığı bir destan niteliğinde. Bu destan, işgal altındaki topraklardan Kuvayı Milliye’nin doğuşuna, cephelerdeki çarpışmalardan gerici ayaklanmalara kadar Kurtuluş Savaşı’nın, bir ulusun bağımsızlık için verdiği mücadelenin gerçek destanı adeta.

Esir Şehrin İnsanları – Kemal Tahir

       Esir Şehrin İnsanlarıKemal Tahir

       Türk edebiyatının kalemi en güçlü yazarlarından biri daha var karşımızda: Kemal Tahir. Tahir’in Esir Şehir Üçlemesi adıyla bilinen nehir roman serisinin ilk kitabı olan Esir Şehrin İnsanları, Milli Mücadele Dönemi’ni konu alan en sevilen romanlardan biri. Yazarın tıpkı diğer eserleri gibi toplumsal geçmişi okura yalnızca anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda o dönemi baştan sona okurlara hissettiriyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “100 Temel Eser” listesinde bulunan bu akıcı ve güçlü roman, şimdi de bizim listemizde. Romanın özetinde Kamil Bey, II. Abdülhamid’in vezirlerinden Selim Paşa’nın tek çocuğu olarak anlatılıyor. Batı yaşam tarzı ve düşüncesi ile yetiştirilen Kamil Bey, babasının vefatı üzerine büyük bir mirasa konarak eşi ve kızı ile birlikte Avrupa’da yaşıyor. Maddi sıkıntılar nedeniyle Birinci Dünya Savaşı başladıktan iki yıl sonra İstanbul’a dönen Kamil Bey, sonrasında Milli Mücadele hakkında doğruları öğrenerek vatanına karşı görev bilinciyle hareket etmeye başlıyor.

Yeşil Gece – Reşat Nuri Güntekin

       Yeşil GeceReşat Nuri Güntekin

       Çalıkuşu, Yaprak Dökümü, Dudaktan Kalbe gibi Türk edebiyatının ölümsüz eserlerinin mimarı Reşat Nuri Güntekin’nin kıyıda kalmış eserlerinden biri ile devam ediyoruz. Yeşil Gece, ancak Güntekin hayranlarının okuduğu Milli Mücadele Dönemini arka planına alarak kendi üslubunu yine okura cömertçe sunan bir eser. Toplumsal yönün ağır bastığı bu romanda, medresede yetişen, ancak sonra öğretmen okulunu bitirerek Ege Bölgesi'ndeki bir kasabada, gerici ve çıkarcı birtakım güçlerle savaşan idealist bir gencin serüveni ele alınıyor. Atatürk Devrimi'nin ışığı altında kaleme alınmış bu kitapta, toplumumuzun o günkü büyük sorunları tartışılıyor.

Sahnenin Dışındakiler – Ahmet Hamdi Tanpınar

       Sahnenin DışındakilerAhmet Hamdi Tanpınar

       Türk edebiyatının bir diğer usta kalemi olan Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Sahnenin Dışındakiler eseri de listemizde. Bu eser, tam olarak 1920'li yılların, Milli Mücadele yıllarının romanıdır demek mümkün. Romanın kahramanlarından İhsan romanın bir yerinde "Orada (Anadolu'da) mücadele var, muharebe var. Mukadderatımız orada halledilecek! Asıl sahne orası. Biz burada malesef sadece seyirciyiz. Sahnenin dışındayız" dediği için roman adını kazanır. Tanpınar’ın derinlikli ve etkileyici diliyle daha da güzelleşen roman, okurlarını bekliyor.

Üç Şehitler Destanı – Fazıl Hüsnü Dağlarca

       Üç Şehitler DestanıFazıl Hüsnü Dağlarca

       Destan dedik, Milli Mücadele dedik… Elbette edebiyat, bu devasa mücadeleden nasibini aldı ve ilham aldığı Kurtuluş Savaşı yıllarından farklı türlerde eserler doğurdu. Bunlardan biri de şiir elbette. Türk edebiyatının şiir türünde temellerinin sağlamlaşmasını sağlayan Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın Üç Şehitler Destanı şiir kitabı da bu ilhamla yazılmış unutulmaz eserlerden biri olarak listemizde yerini alıyor.

Kuva-i Milliye Destanı – Nazım Hikmet

       Kuva-i Milliye DestanıNazım Hikmet

       Bir diğer şiir kitabı olan Kuva-i Milliye Destanı, yalnızca Türkiye’nin değil tüm dünyanın şairi olmayı başaran Nazım Hikmet’in kaleminden coşkulu mısraların doğuşuna tanıklık ettiriyor okurunu. Kurtuluş Savaşı yıllarından alınan güç ve coşkuyla usta yazarın kaleminde daha da destanlaşan Milli Mücadele Dönemi, şiirsevenleri bekliyor.

Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman

       Şu Çılgın TürklerTurgut Özakman

       Listemizi 752 sayfalık bir kitap ile bitiriyoruz. Bu kitap için, otoriteler tarafından “80 yıldır beklenen kitap” cümlesi kullanılıyor. Tiyatro perdesine de aktarılan eser, adeta roman tadı taşıyor. Gerçek kişileri ve tarihi olayları konu alan Kurtuluş Savaşı yıllarını anlatan manevi anlamda devasa bu eserde Turgut Özakman'ın elli yılı aşkın süregelen araştırmalarının sonucu yer alıyor. Milli Mücadele Döneminin kelimelerle en detaylı ve özenli şekilde adeta resmedildiği eser, bir serüven romanı gibi rahatça okunabiliyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.