Bir Sefarad Bilgesi - Halil Bezmen

Alter Yayıncılık

Tuncer Günay

30,00 TL
24,30 TL
%19 indirim
Kazancınız
:
5,70 TL
Bir Sefarad Bilgesi - Halil Bezmen Hakkında Bilgiler
Türü: Önemli Olaylar ve Biyografi ve Otobiyografi Kitapl
Sayfa Sayısı: 518
ISBN: 9786051911991
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Tuncer Günay
Tuncer Günay
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Bir Sefarad Bilgesi - Halil Bezmen Kısa Özet

  Paramparça olmuş ve kamuoyunda düşebileceğim en alt noktaya inmiştim.
  Kâğıt üzerinde mürekkeple değil, derime kazıyarak yazıyorlardı sanki.

  *Halil Bezmen*

  Son 30 yıldır, neredeyse tek stil sanayimizin sesi hiç çıkmıyor. Türk tekstilcileri piyasaların artık tek hâkimi değil. Sektör adeta derin bir uykuda. Her yeri Çin, Tayvan ve Hindistan’ın kalitesiz ve ucuz tekstil ürünleri sarmış durumda. Tıpkı Marmara Denizi’nin her yerine yayılarak denizi öldürmeye başlayan müsilaj gibi… Bu kaçınılmaz bir durumdu. Çünkü gerekhükümetlerin yanlış ekonomi politikaları,gerek ferasetsiz bankaların aç gözlü ve bencil saldırıları, gerekse vergi ayarının topuzunu kaçıran devletin koruma ve yaşatma felsefesinden uzak durması ve medyanın tetikçi yaklaşımı; başta sektörün lokomotifleri arasında olan Mensucat Santral olmak üzere, pek çok tekstil sanayicisinin canına okudu. Ama bunların enbüyüğü, sektörün lokomotifi olan Mensucat Santral idi. Bu etkenler, Halil Bezmen gibi, kendi başına, hiçbir muktedire yaltaklanmadan ve bağlanmadan ayakta durmaya çalışan, idealist ve devrimci sanayicileri imha etti.

  Türk Tekstil Sanayii’nin Dünya’ya nam olan gücü, kudreti, şöhreti geri plana düştü. Sektördeki en büyük duâyen sanayici ailelerden Bezmenler artık sahnede yok. Halil Bezmen oyun dışına itilerek, güvenlikçilerin tabiriyle; etkisizleştirildi. Mensucat Santral’a çökmenin ve HalilBezmen’i imha etme sürecinin tamamlanmasının üzerinden yaklaşık 20 yıl geçti. Sektörün, şimdi üzerine adeta ölü toprağı serpilmiş olmasının birçok etkeni, sebebi var ama abartmadan söylüyorum ki, asıl sebebi budur. Yıllardır sektörde yenilik yok, atılım yok, devrim yok, vizyon yok, rekâbet yok, risk alarak ileriye atılmaya heves yok. Çünkü sahada artık Halil Bezmen adlı devrimci ve yenilikçi sanayici yok.

  Halil Bezmen’i hep birlikte öldürdük.

  Mensucat Santral’ın bankalar, alacaklılar, rakipler ve tetikçi medya tarafından paramparça edilerek elinden alınmasını ve gaddarca, insafsızca tarumar edilmesini hep birlikte seyrettik. Uzun yıllara yayılarak Halil Bezmen’e yapılanlar aslında,Cumhuriyet Tarihi’mizin en büyük, en planlı, en sinsi ve en kapsamlı çökme operasyonuydu.

 • 2. Hamur

Bir Sefarad Bilgesi - Halil Bezmen Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.