sadsad x
asdasd

Bir Devir Böyle Geçti Kalanlara Selam Olsun

İnkılap Kitabevi

Ara Güler

176,00 TL
114,40 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
61,60 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Bir Devir Böyle Geçti Kalanlara Selam Olsun Hakkında Bilgiler
Türü: Fotoğraf Sinema ve Tiyatro Kitapları
Sayfa Sayısı: 239
ISBN: 9789751023872
Kapak: Ciltli
Ara Güler
Ara Güler
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Bir Devir Böyle Geçti Kalanlara Selam Olsun Kısa Özet

  Bir foto muhabirinin işlevi yalnızca olayların gidişini izlemek değil, devrinin yaşamını, sanatını, gelenek ve göreneklerini, insanların nelerle uğraştıklarını, sevinçlerini, üzüntülerini görsel malzeme olarak ileriki çağlara bırakmaktır.

  Sanatçılar resim olsun, edebiyat olsun, saz, söz olsun, yaşadıkları dönemin birer aynasıdır. Kuşkusuz kendi yaşamlarıda yaşadıkları dönemin birer parçasıdır. İşte bunun için, sanatımızda önemli sayılabilecek bir zaman dilimi olan 1945-1960’larda sanat alanında iz bırakmış on insanın görsel malzemesini bir kitapta toplamayı görev bildim.

  Bu kitaptaki fotoğraflardan ilkinin çekilişi lise dönemime rastlar. Aradan yıllar geçti, kitaptaki bütün malzeme hazır olduktan sonra, yapıtın basıma girmesi de on yıl sürdü. Kısacası, bu kitap yarım yüzyıllık bir serüvenin ürünüdür.

  Orhan Veli ve Sait Faik öldüğünde liseyi henüz bitirmiştim. Bu yüzden Orhan’ın ve Sait’in pek az resmini kendim çekebildim. Ne var ki, kafamda böyle bir kitap yapma hiç yokken bile nerede bir Sait Faik, bir Orhan Veli fotoğrafı bulsam, hemen röprodüksiyon yaptım. Çünkü şöyle bir şey duymuştum: Bir gün Orhan Veli ile Sait Faik Şişli’de bir meyhanede buluşmuşlar ve Şişli’den Tünel’e kadar ne kadar fotoğrafçı varsa gidip fotoğraflarını çektirmişler. Ne yazık ki, bu fotoğraflardan hiçbirini bulamadım. Kitapta yer alan öbür sanatçıların bütün fotoğrafları ise bana aittir.

  Zaman içinde bu insanların yalnız fotoğraflarını çekmekle kalmadım, aynı zamanda dostları da oldum. Metinde zaten bunlara değindim.Onlar benim için yalnızca fotoğrafı çekilen kişiler değil, dünyamı kuran insanlardır. Bende kurdukları dünyanın da güzel bir dünya olduğuna inanıyorum. Her şeyin görselleştiği bu dönemde elimdeki bu malzemenin herkesin malı olması beni mutlu edecektir.

  Önsöz , Ara Güler
  Bana Göre Ara , Abidin Dino
  Orhan Veli Kanık
  Sait Faik Abasıyanık
  Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı)
  Sabahhattin Eyüboğlu

  Orhan Kemal
  Âşık Veysel Şatıroğlu
  Kemal Tahir
  Aliye Berger
  Bedri Rahmi Eyüboğlu
  Cemal Reşit Rey

Bir Devir Böyle Geçti Kalanlara Selam Olsun Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.