Kategoriler x

Çocuk Kitapları »

Edebiyat Kitapları »

Eğitim - Okula Yardımcı Kitaplar »

Gezi ve Rehber Kitapları »

Hobi & Oyuncak »

Kırtasiye »

KPSS Kitapları »

Psikolojik Kitaplar »

Sağlık Kitapları »

Tarih Kitapları »

Tüm Kategoriler »

Yayınevi Listesi »

Yazar Listesi »

Bilimkurgu Manifestosu

29,50 TL
19,77 TL

Hayatını bilimkurguya adadı ve bilimkurgu onu, o bilimkurguyu s¸ekillendirdi…

20. yu¨zyılın bas¸larında, adını *olagˆanu¨stu¨-bilimsel roman* olarak belirlediği bilimkurguyu tanımlamak ve kuramsallas¸tırmak gibi zor bir görev üstlenen Fransız yazar Maurice Renard, entelektüel açıdan kışkırtıcı ve cesur makaleleriyle hem türün gelişimine hem de dönemin edebiyatçılarına yön vermeyi başarmış¸ az sayıda aydından biridir.

Jules Verne’den Rosny ai^ne´’ye, Edgar Allan Poe’dan H. G. Wells’e birc¸ok yazarı bilimkurgu çerçevesinde inceleyen Maurice Renard, Fransız Bilimkurgusu’nun kendine has dünyasını teorik zemine oturtarak bir disiplin bilinciyle bilimkurguya *hedef* sunuyor. *Olağanüstü¨-bilimsel roman* olarak nitelendirdiği bilimkurguyu zaman içerisinde *varsayım romanı* olarak da anmaya başlayan yazar, imge olarak Giambologna’nın muazzam bir ifadeyle hayat bulmuş¸ heykeli Uc¸an Merku¨r‘u¨ hayal etmemizi istiyor. Yol gösterici ve geleceğin habercisi ve bir o kadar estetik bir imge olan Uc¸an Merku¨r, Renard’a go¨re tam anlamıyla bilimkurgu yazını ve yazarlarının doğasını simgeliyor.

Yazarın u¨c¸ makalesinden oluşan ve bir manifesto niteliği taşıyan bu derleme, edebiyatta yaratıcılık peşinde koşan yazarları, türe nüfuz etmek isteyen okurları ve bilimkurgunun kuramsal boyutuna kafa yoran araştırmacıları *bilinmeyen*in peşinde düşünsel bir maceraya davet ediyor.

Fihrist Kitap olarak hayata geçirdiğimiz bu dizinin tam da böylesi derin tartışmaları barındırmasını ve du¨s¸u¨nsel metinleri kapsamasını amaç edinmiştik. İşte bu yüzden Maurice Renard gibi bir bilimkurgu yazarı ve teorisyenini Türkçeye kazandırdığımız için ayrı bir mutluluk yaşıyoruz.