170,00 TL
120,70 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
49,30 TL
Bilim ve Ahlak Hakkında Bilgiler
Türü: Akademik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 397
ISBN: 9789944105484
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2013
Celalettin Vatandaş
Celalettin Vatandaş
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Bilim ve Ahlak Kısa Özet

    İnsanlığın sahip olduğu bilgileri kategorik olarak ayırma işlemi çok uzun bir zamandan bu yana birçok düşünür ve filozofun üzerinde durduğu bir konu olmuş, birçok bilgi sınıflaması yapılmıştır. Bilgiyi türlere ayırma işleminde esas alınan ölçütlerin farklılığı farklı sınıflamaların yapılmasına yol açmıştır. Ölçütlerdeki ufak bir değişiklik, sınıflamaya yansımış ve öylelikle üzerinde ittifak edilemeyen sınıflamalar açığa çıkmıştır. Kendi içinde dört farklı unsura bölünebilen bir ölçüt kullanarak insan bilgisinin türlerini belirlemek mümkündür. Buna göre bilgilerin ayrışması *amaç*, *uygulama*, *anlam* ve *açıklama* esaslarına göre şekillenmektedir.

    Her bilgi türü gerçeği arama çabasının ürünü olarak doğup, işlev görmektedir. Gerçek ise en genel anlamıyla birdir, bütüncüldür.

    Bu çalışma bilimsel bilgi ile ahlak felsefesi arasındaki ilişkiyi irdelemek amacındadır. Çalışmanın kapsamına alınan ve bilimsel bilgi dâhilinde anlam bulan alanların dışında bu çalışmaya dâhil edilmemiş birçok bilim disiplinin olduğu dikkate alınarak, bu çalışma daha çok sosyal bilimler merkezli bir çabanın ürünüdür.

  • 2. Hamur

Bilim ve Ahlak Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.