sadsad x
asdasd
50,00 TL
41,00 TL
%18 indirim
Kazancınız
:
9,00 TL
Bilgisayar Ağları ve Servisleri Hakkında Bilgiler
Türü: Ağ Ve Networking Kitapları
Sayfa Sayısı: 457
ISBN: 9786055461904
Kapak: Ciltli
Mehmet Toy
Mehmet Toy
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Bilgisayar Ağları ve Servisleri Kısa Özet

  Bilgisayar ağları, erişim (Access) ve omurga (backbone) ağları olarak gruplandırılabilir. Ethernet, Taşıyıcı Ethernet, TDM/SONET, IP, Passive Optical Networks - Pasif Optik Ağlar (PON), kablosuz ve kablolu teknolojiler genel erişim ağ teknolojilerini oluştururken, IP/MPLS ve Dense Wavelength Division Multiplexing - Yoğun Dalga Boyu Bölünmeli Çoğullama (DWDM) genel omurga ağ teknolojileridir. Erişim ve omurgada tek bir teknolojinin kullanılmasının, ekipman ve işletim maliyetlerini düşüreceği açıktır. Hem IP/MPLS hem de Taşıyıcı Ethernet, bu teknoloji için iki anahtar adaydır. Operatörler tarafından noktadan-noktaya ve çok • noktalı topolojiler kullanılarak sunulan çeşitli veri, ses ve video hizmetleri, bu erişim ve omurga teknolojileri ile desteklenmektedir.

  IEEE ve MEF tarafından Ethernet üzerinden devre konseptinin getirilmesi ile Ethernet, Metropolitan Alan Ağları ve Geniş Alan Ağları için 1 00`den fazla ülkeye yerleşimi ile anahtar teknoloji olmaya başlamıştır. Çeşitli Taşıyıcı Ethernet hizmetleri hali hazırda telekomünikasyon hizmet sağlayıcıları tarafından sunulmaktadır. Infonetics Araştırmasına göre Taşıyıcı Ethernet ekipman üreticisi geliri, 2013 yılında $34 milyara yükselmiştir.

  Taşıyıcı Ethernet Ağlarının (CEN) hizmet sağlayıcıları tarafından yerleştirilmesine ek olarak, CEN`ler, Harici Ağ Ağ Ara yüzleri (ENNI) arasındaki bağlantı da hızla gelişmektedir. ENNI`lerden geçen hizmetler için ENNI`deki OAM kapasitelerinin desteklenmesi, uçtan uca hizmetlerin sağlanmasında anahtar rolündedir. ENNI`deki OAM kılavuzlarının, hizmet sağlayıcıları birbirleri ile çalışma deneyimi kazandıkça oluşmasını umuyoruz. Hali hazırda, alarmlar ve ölçümler ile hizmet izlemesinin gerçekleştirilmesi gibi hata ve performans yönetim bilgilerinin paylaşımı hususunda bunlar arasında çok az bir mutabakat bulunmaktadır.

  Büyük kapsamlı CEN`lerin ve hizmetlerin konuşlandırılmasına rağmen, bugün kullanıcılara MEF şartnameleri tarafından tanımlanan sınırlı sayıda özellikler sunulmaktadır. Gelecek yıllarda bunun değişmesini umuyoruz.

  Taşıyıcı Ethernet hizmetleri uçtan uca sunulurken (end to end)Taşıyıcı Ethernet teknolojisi genellikle erişimde kullanılmaktadır. Bu nedenle,Taşıyıcı Ethernet`in IP/MPLS gibi çekirdek ağ teknolojileri ile birlikte çalışması ve müşteri lokasyonları arasında Ethernet Virtual Connection - Ethernet Sanal Bağlantıları (EVC) desteklemek için pseudowire ve devre emülasyonlarını desteklemelidir.

  Bu kitabın amacı, Taşıyıcı Ethernet ve ilgili teknolojileri (yani Pseudowire, Transport Multi Protocol Label Switching, MPLS Taşıma Profili, Sağlayıcı Omurga Köprüsü ve Sanal Özel LAN Hizmeti) ve hizmetleri (yani Özel Hat, Sanal Özel Hat, LAN, Sanal LAN, Tree-Ağaç ve Sanal Ağaç) bunların planlanmasında, konuşlandırılmasında ve işletiminde görev alanlara açıklamaktır. SLA`lar (Hizmet Düzeyinde Sözleşmeler), QoS, Geçerlilik Hesaplamaları ve Senkronizasyon gibi bazı alanlar, hala araştırmaya açık olan alanlardır. Bu. kitabın bu alanlardaki araştırmaları tetiklemesini umuyorum.

  Bu kitabın yazılması çok uzun bir süre aldı. Bu süre boyunca, Taşıyıcı Ethernet dahil olmak üzere bu kitapta kapsanan çeşitli teknolojiler gelişmeye devam etmiştir ve ben de bu değişiklikleri mümkün olduğu kadar yansıtmaya çalıştım.

  MEF Başkanı Nan Chen`e önsözü yazdığı için, MEF arkadaşlarıma burada tanımlanmış olan Taşıyıcı Ethernet`in L2 ağ oluşturmada anahtar teknoloji olmasındaki katkıları için, ve John Wiley ve Jayashree of Laserwords`den Diana Gialo ve Kristen Parrish`e yayımdaki yardımları için teşekkür ederim.

Bilgisayar Ağları ve Servisleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.