sadsad x
asdasd

Bidayetü'l-Müctehid ve Nihayetü'l Muktesid (3 Kitap Takım)

Ensar Neşriyat
150,00 TL
103,50 TL
%31 indirim
Bidayetü'l-Müctehid ve Nihayetü'l Muktesid (3 Kitap Takım) Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer
Sayfa Sayısı: 1992
ISBN: 9786059991650
Kapak: Ciltli
İbn Rüşd
İbn Rüşd
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Bidayetü'l-Müctehid ve Nihayetü'l Muktesid (3 Kitap Takım) Kısa Özet

    İbn Rüşd, Bidayetü’l­Müctehid’de, hem kitabın bütünü, hem de incelediği her bir kitap açısından, son derece sistemli bir yol izler. Her kitabın başında, ele alacağı konuları belirtir. Konuları işlemeye başlayınca, müctehidlerin ittifak ettiği noktaları belirterek söze başlar.

    Daha sonra da ihtilaf ettikleri meseleleri ele alır. İhtilaf edilen meselelerde, belirleyebildiği bütün müctehidlerin görüşlerini tasnifli bir biçimde sunar. *Bu ihtilafın sebebi* klişesiyle, ihtilaflarının kaynağını belirtir. Her görüşün dayanağını ve iç tutarlılığını ya da tutarsızlığını belirttikten sonra, doğruya yakın gördüğü görüşü tercih eder; bazan da tamamen kendine has yeni bir görüş ortaya koyar.

    İbn Rüşd, genel olarak Maliki mezhebine bağlı olmakla birlikte, iç tutarlılığı açısından sakat gördüğü noktalarda bu mezhebi eleştirmekten de geri kalmaz. Ele aldığı konuları seçerken, ayet ve hadislerde açıkça belirtilmiş (=mantuk) ya da bu belirtilenlerle ilgili olup kendileri hakkında açık bir düzenleme bulunmayan (=meskut) konuları ele almaya ve bu çerçevenin dışına taşmamaya büyük bir özen gösterir. Ayrıca, kendi zamanında tartışma konusu olan ilgi çekici meselelere de yer verir.

Bidayetü'l-Müctehid ve Nihayetü'l Muktesid (3 Kitap Takım) Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.