Beynelmilel İşçiler İttihadı

İletişim Yayınevi

Erden Akbulut

9,00 TL
6,84 TL
%24 indirim
Kazancınız
:
2,16 TL
Beynelmilel İşçiler İttihadı Hakkında Bilgiler
Türü: Türkiye Siyaseti ve Politikası Kitapları
Sayfa Sayısı: 280
ISBN: 9789750520174
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Erden Akbulut
Erden Akbulut
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Beynelmilel İşçiler İttihadı Kısa Özet

    Beynelmilel İşçiler İttihadı (Bİİ), Mütareke İstanbulu’nda faaliyet göstermiş, ağırlıklı olarak Rum işçilerin oluşturduğu bir işçi örgütüdür. Kuruluş tarihi 18 Mayıs 1920’dir. İstanbul’un Milli Kurtuluşçuların eline geçmesinin ardından 1923 sonlarında kapatılmıştır.

    Gözden geçirilmiş ve genişletilmiş bu yeni baskının ilk bölümünde, Mete Tunçay’ın Türkiye’de Sol Akımlar-I (1908-1925) çalışmasında yer alan belgeler incelenirken, Türkiye’de Sol Akımlar’ın yayımlanmasından sonra erişilen kimi bilgilerle eldeki veriler zenginleştiriliyor. İkinci bölümde ise Komintern arşivinden ulaşılan yeni belgeler sunuluyor.

    Kitapta sadece Beynelmilel İşçiler İttihadı’nın kendi belgeleri değil, Rum işçileri arasında bu örgütün kuruluşuna giden yoldaki faaliyete ilişkin belgelerin yanı sıra o zamanlar İstanbul Komünist Grubu adını taşıyan ve Komünist Enternasyonal ile doğrudan bağlı olan ve 1922’den itibaren TKP’yi kurmakla görevlendirilen, başını Dr. Şefik Hüsnü’nün çektiği grubun kaleme aldığı raporlarda Beynelmilel İşçiler İttihadı ile ilgili olan kısımlar da yer alıyor.

  • 2. Hamur

Beynelmilel İşçiler İttihadı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.