sadsad x
asdasd

Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum

Martı Yayınları
9,26 TL
5,09 TL
%45 indirim
Kazancınız
:
4,17 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum Hakkında Bilgiler
Türü: Biyografik & Otobiyografik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 196
ISBN: 9786054335954
Kapak: Ciltsiz
Nojoud Ali
Nojoud Ali
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum Kısa Özet

  Yemenli Nojoud henüz on yaşındayken evlendirilmek üzere otuzlu yaşlardaki bir adama satıldı. Ailesinden, çok sevdiği kardeşlerinden koparılıp zorla Yemen’in izbe bir köyüne gönderildi. Evlendiği adam kendinden yaşça oldukça büyüktü: tam üç kat. Ailesine Nojoud ergenlik çağına girene kadar ona dokunulmayacağına dair söz verilmişti. Ancak bu söze sadık kalınmadı. Verdiği sözü unutan kocası, Nojoud’un bir genç kız olmasını beklemeden evlendiği gece onunla zorla birlikte oldu. Nojoud gündüzleri kayınvalidesi tarafından, geceleri ise kocası tarafından iki ay boyunca fiziksel ve duygusal şiddete maruz kaldı.
  Ve Nojoud bu kâbusu yaşarken yalnızca 10 yaşında bir çocuktu.
  Ama Nojoud pes etmedi ve tüm Yemen’e ve başka memleketlerde aynı kadere mahkûm insanlara örnek olacak bir serüvene imzasını attı. Yaşadığı topraklarda eşine benzerine rastlanmamış bir hikâyenin başkahramanı oldu; kocasından boşanmak için gizlice evden kaçarak mahkemeye gitti ve yargıcın kapısını çaldı.
  Nojoud’un ailesine ve Yemen geleneklerine meydan okuyuşu ve cesareti tüm dünyada yankılandı ve Orta Doğu’daki tüm genç kızlar için ilham kaynağı oldu.
  Ve Nojoud eşsiz hikâyesiyle tüm dünyanın vicdanını bir kez daha sorgulamasına sebep oldu.

  ***
  *Annem sessiz kalıyordu. Üzgün ama kaderine boyun eğmiş bir hali vardı.
  Sonuçta, Yemenli kadınların çoğu gibi onunki de düzenlenmiş bir evlilikti. Kimse ondan iyi bilemezdi, ülkemizde sıkıntıyı kadınlar çeker, emirleri erkekler verirdi. Bu durumda beni savunmak, baştan kaybedilmiş bir savaş olacaktı.*
  Kocası evli bir kadının okula gitmesinin doğru olmayacağı gerekçesiyle Nojoud’u okuldan aldı. Düğünündeyse Nojoud bir köşede oturmuş gözyaşları içerisinde olanları bir yabancı gibi izliyordu başına gelecekleri hissediyormuşçasına.
  Olanlar tek kelimeyle felaketti. Kocasının tecavüzleri ve dayağının yanı sıra kayınvalidesinin verdiği eziyet de durumu daha da kötüleştirmişti. Onca zulmün içerisinde küçücük bir kız çocuğu olarak ayakta durmaya gayret ediyordu gücü yettiğince.
  Ve sonunda her şeyi göze alıp evden kaçtı ve soluğu adliyede aldı.
  *Hangi yargıcı arıyorsun?*
  *Bir yargıçla konuşmak istiyorum, hepsi bu.*
  *Ama bu mahkemede birçok yargıç var…*
  *Beni bir yargıca götürün, hangisi olursa olsun!*
  Kadın kararlılığımdan şaşkın, susuyor. Belki de küçük delici çığlığım onu ürküttü.
  *Ne istiyorsun?*
  Cevabım bekletmeden geliyor.
  *Boşanmak.*

  Verdiği emsalsiz mücadele ve kazandığı zaferle tüm dünyada adını duyuran Yemen’li Nojoud Ali cesaretiyle tüm dünyadaki kadınlara örnek olmuş, Glamour Yılın Kadını ödülüne layık görülmüş ve Condoleezza Rice, Hillary Clinton gibi önemli isimlerin de takdirini kazanmıştır.

Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.