sadsad x
asdasd
36,00 TL
32,40 TL
%10 indirim
Kazancınız
:
3,60 TL
Barış Yüzleşme Müzakere Hakkında Bilgiler
Türü: Azınlık ve Etnik Sorun Kitapları
Sayfa Sayısı: 416
ISBN: 9786059073233
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
İsmail Beşikçi
İsmail Beşikçi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Barış Yüzleşme Müzakere Kısa Özet

  İsmail Beşikci`nin elinizdeki eseri, 1999-2013 tarihlerleri arasındaki yazıları içeren «Rejimin Niteliği ve Kürdler", "Devlet ve Kürdler" 2013 tarihindeki yazıları içeren "Uluslararası Anti Kürd Nizam ve Yüksek Kürd Bilinci" kitaplarından sonra, 2014-2015 tarihlerinden Newroz 2016 tarihine kadar çeşitli gazete, internet sitelerine ve konferanslardaki yazı ve sunumlarını, elinizdeki "Barış Yüzleşme Müzakere" kitabında topladık.

  Kitapta; "Devletsiz Ulus ve Halkların Maruz Kaldığı Tehlikeler"e dikkat çekilerek, gü-vence için bağımsız devlet vurgusu yapılmaktadır. Siyasal Islam`ın Yakın Doğu, Orta Doğu halklarına karşı bir silah olarak nasıl kullanıldığı, Kürd/Kürdistan ve bölge halklarına karşı en üst düzeyde "IŞİD`in Zuhuru" ile nasıl işlevli kılındığı vurgulanmaktadır.

  İslam dışı olan Reya Heqiye dediğimiz Kürd Alevilere, Ezdilere, diğer Müslüman olmayan ve bu arada sekülerlaik olan Kürdler gibi halldara yönelik düşün vealgı yanılsamaları yerinde incelenerek, gözlem ve izlem metoduyla tartışmaya sunularak araştırılmasının gereğinin neden acil olduğuna vurgu yapılmıştır.

  "Çatışmasızlık Durumu"nun, "Barış ve Çözüm Süreci" olarak gündemleştirilen söylemin içeriğinden nasıl boşaltılarak kavramsal kirliliklere evirildiğine parmak basarak, "Barış, Yüzleşme, Müzakere" konusu işlenmiş ve izah edilmiştir..

  "Osmanlılar ve Acemler Arasında, Kürdler" tarihsel olarak preslenirken, bu geçmişin günümüze siyasal ve sosyal olarak nasıl yansıdığını tartışmıştır. Yüzüncü yılında, Sykes Picot Sazanof Antlaşması, çoktan iflas etmiş, geçersizliği ortaya çıkmışken, Kürd ve Kürdistanlıların bu durum karşısındaki yaklaşımları irdelenmektedir.

  "Kürdistan Bölgesel Yönetimi`nde Yönetim Zaafları" ve partiler arası ilişkilerin tavizlerle aşılarak Kürdlerin bağımsızlığı istikametinde değil de, partiler arası çekişmelerin getirdiği dar siyasi kaosun kaynaklandığı olguları sosyal ve siyasal olarak açıklamaya çalışılmıştır.

  Güney Kürdistan ve Güney Batı Kürdistan`daki, IŞİD terörüne karşı insanlık mücadelesinde karasal alanda biricik güç olan peşmerge ve gerilla mücadelesinin Kürdlerin özgürleşmesi için kazandırdığı prestijin, tarihsel parçalanmışlık, bölünmüşlük ve paylaşılmışlığın Kürd siyasi çevrelerince henüz aşılamamasının ana zaaflarını teşhis ederek deşifre etmektedir.

  İsmail Beşikci bu kitapta, "Özyönetim üzerine", "Kürdlerde/Kürdistan`da Ana Sorun", Kürd siyasi çevrelerinin "TBMM" konusundaki algılarını eleştirmekte ve nasıl olması gerektiğine dair düşünceler sergilemektedir. Kitapta, üç bölüm olarak ele alınan "Uluslararası Barışı Kurma Çabaları, Kürdler/Kürdistan" makalesi, dönemin gidişatına ayna tutar niteliktedir. irdelenmesi ve kritik edilmesi dileğiyle...

 • 2. Hamur

Barış Yüzleşme Müzakere Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.