sadsad x
asdasd

Baharistan’dan Seçmeler

Hasbahçe

Molla Cami

10,00 TL
6,20 TL
%38 indirim
Kazancınız
:
3,80 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Baharistan’dan Seçmeler Hakkında Bilgiler
Türü: Gençlik Edebiyatı
Sayfa Sayısı: 116
ISBN: 9786059964395
Kapak: Ciltsiz
Molla Cami
Molla Cami
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Baharistan’dan Seçmeler Kısa Özet

    Doğu edebiyatlarına mensup müellifler tarih boyunca bazı hususları doğrudan anlatmak yerine, temsili hikayelerle insanları bilgilendirip yönlendirmeyi tercih etmişlerdir. Bilhassa hayvan hikâyeleri ile başlayan bu gelenek, bir süre sonra farklı disiplinler yardımıyla bambaşka bir hüviyete bürünmüş, günlük hayattaki her kişi, mekan ve hadise insanın ruh dünyasına hitap etmek için ele alınmıştır. Bu tekniği kullanan eserlerden biri de Molla Cami’nin (v. Herat 1492) Baharistan adlı kıymetli eseridir.

    Baharistan, *bahar mevsiminin geldiği çiçeklerle dolu yer* manasına gelir. Molla Cami, eserindeki öğüt ve hikayelerin her birini bahar mevsimini yaşatan birer çiçek gibi görür. Mevlâna ve Sadi’nin açtığı yolda ilerlerken, onların verdiği nasihatleri kendi bakış açısıyla tekrar ortaya koyar. Kıssadan hisse geleneğini yaşatan tespitleri, geçmişten günümüze değerinden hiçbir şey kaybetmemiş incilerdir. 

    Baharistan, iyilik-kötülük, açgözlülük-kanaat, hırs-tevekkül gibi mücerret mefhumlar arasındaki mücadelenin tahkiye üslubuyla müşahhaslaştırıldığı seçkin bir bahçedir. Baharistân’dan Seçmeler ise bu güzide bahçedeki çiçeklerden fayda sağlamak isteyenler için oluşturulmuş muntazam bir demettir.

Baharistan’dan Seçmeler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.